Ważne

Project Tango, czyli deweloperski tablet z Nvidia Tegra K1, 4 GB RAM i 128 GB pamięci

W ubiegłym miesiącu dowiedzieliśmy się, że Project Tango, czyli mapowanie otaczającego nas świata przy pomocy kamer i czujników w urządzeniu mobilnym, trafi nie tylko na smartfony, ale też na tablety. Plotki wskazywały na 7-calowy tablet i jak się okazało – tak jest w rzeczywistości.

O ile sam smartfon nie powala specyfikacją, w przypadku tabletu jest odwrotnie. Zastosowano w nim procesor Nvidia K1 i 4 GB RAM, co może wskazywać (ale nie musi), że jest to wersja 64-bitowa, która natywnie obsługuje tyle pamięci operacyjnej. Do tego deweloperzy otrzymają ekran Full HD, kamery śledzące ruch, łączność LTE, USB 3.0, micro HDMI i Androida 4.4 KitKat. Jeśli chodzi o czyste parametry, jest to niewątpliwie najmocniejsza specyfikacja z jaką kiedykolwiek mieliśmy do czynienia na Andku. Powala jednak też cena, ale nie ma co się nią sugerować, bo urządzenia deweloperskie zawsze są droższe od tych rynkowych. Programistom przyjdzie zapłacić za ten tablet niebagatelne 1024 $.

Po co aż tak wyśrubowana specyfikacja? Ideą było właśnie pokazanie granic możliwości obliczeniowych Androida  i to niewątpliwie się udało. Dodatkowo, dzięki tak mocnym parametrom, urządzenie będzie mogło służyć programistom przez dłuższy czas, bez konieczności wymiany na nowszy i silniejszy model. Jeśli chcecie poczytać więcej o tym czym jest Project Tango, odsyłam do oficjalnej strony firmy z Mountain View.

Z uwagi na to, że jest to wersja deweloperska, ciężko oceniać estetyczne aspekty urządzenia. “Ładność” i smukłość nie jest tutaj celem samym w sobie i to wyraźnie widać już na pierwszy rzut oka. Tablet ten nie jest ani ładny, ani cienki, a grube ramki wokół ekranu ściągnęłyby na niego falę krytyki, gdyby w takiej wersji trafił do użytkownika prywatnego.

Co sądzicie o tym urządzeniu i o samym projekcie Tango? Czy chcielibyście, żeby tablet z taką specyfikacją trafił na rynek? Ile bylibyście w stanie za coś takiego zapłacić?

Komentarze

 • Takaszi

  Hmmm, jako konsument treści, chyba bym go nie kupił. Jako gracz to co innego, mocy nigdy dość. Jako deweloper, no tu bez zastanowienia warto.

 • slv

  “pokazanie granic możliwości obliczeniowych Androida”

  hmm, chyba niefortunnie skonstruowane zdanie. Podejrzewam, że granic obliczeniowych (na sztywno ustalonych) Android nie ma (pomijam ew funkcjonalność), a granice są zwykle w sprzęcie. Może ‘możliwości obliczeniowych i funkcjonalności Androida’ ?

  Sama koncepcja ciekawa. Niedługo Google zmapuje cały świat. Z zewnątrz i wewnątrz. Każdy będzie Street View ?

 • Tomasz Lenartowski

  matko bosko co się z tą stroną porobiło. reklama na reklamie.

  • Zaufaj matematyce i sprawdź, że liczba reklam nie zmieniła się.

   • pamk22

    Ale teraz są bardziej inwazyjne :/ Pewnie po to, aby przypadkiem w nie klikać…
    Przy okazji: wstępy są pisane czcionką nie obsługującą polskich znaków, co wygląda nieprofesjonalnie.

   • pamk22

    Ale teraz są bardziej inwazyjne :/ Pewnie po to, aby przypadkiem w nie klikać…
    Przy okazji: wstępy są pisane czcionką nie obsługującą polskich znaków, co wygląda nieprofesjonalnie.

    • Czcionka Open Sans obsługuje polskie znaki. Na razie, jak słusznie zauważyłeś, jest problem z wersją bold i niektóre przeglądarki nie radzą sobie z renderowaniem rozszerzonego zestawu znaków latin-ext. Pracujemy nad tym.

    • Czcionka Open Sans obsługuje polskie znaki. Na razie, jak słusznie zauważyłeś, jest problem z wersją bold i niektóre przeglądarki nie radzą sobie z renderowaniem rozszerzonego zestawu znaków latin-ext. Pracujemy nad tym.

   • Tomasz Lenartowski

    Matematyka mówi: obszar strony na ekranie mojego lapka to 1095×654 px czyli 716130 px.

    Boczny pasek zajmuje 383×654 px czyli 250482 px.

    Reklamy na stronie głównej zajmują 333×333 px + 333x333px czyli 221778px

    Tak więc same reklamy na moim lapku stanowią 221778px + 250482 px (jednorazowo na ekranie, zaraz pod 2 pierwszymi newsami) czyli 472260 px. To daje nam 65,95% całej strony. A jeszcze macie przecież pusty obszar po bokach. Jakby to było na dole to ok ale na środku strony. Nope.

    • w poprzednim layoucie tez byly na środku, pod pierwszym newsem

    • Miejsca reklamowe oraz ich wielkość nie uległy zmianie. Gdy wyrównamy kafelki na głównej, a wkrótce się tak stanie, pod względem ustawienia reklam wrócimy do poprzedniego layoutu – bo dokładnie w tym samym miejscu tam były. Teraz różni się tym, że jedna jest nieco wyżej od drugiej i że nie do końca są oddzielone od newsów – to akurat błąd, przyznaję i już pracujemy nad tym, by tak nie było.

     Ale swoją drogą, coś trudno Ci się z nami rozstać? :)

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona