smartfon Orange Neva Jet
Orange Neva Jet (źródło: Orange Neva)

Orange wprowadza do oferty pierwszy smartfon „5G Ready” – Orange Neva Jet

Huawei Mate 20 X 5G był pierwszym smartfonem z modemem 5G w Polsce i do tej pory jednocześnie też jedynym. To się jednak właśnie zmienia, bowiem Orange wprowadziło do sprzedaży model Orange Neva Jet, który także obsłuży sieć piątej generacji, pomimo że wciąż nie jest ona dostępna w naszym kraju.

Huawei, wprowadzając w lipcu 2019 roku do Polski Mate 20 X 50 G, zdawał się nie zważać na fakt, że sieć 5G w naszym kraju cały czas jest na etapie testów i komercyjnie zostanie udostępniona najwcześniej dopiero w drugiej połowie 2020 roku, na dodatek w jednym lub maksymalnie dwóch miastach. Wygląda na to, że Orange również nic sobie z tego nie robi, ponieważ operator wprowadził do sprzedaży smartfon „gotowy na 5G”.

Reklama

Orange Neva Jet

Operator nie opublikował szczegółowej specyfikacji tego modelu, ale wymienił kilka istotnych informacji na jego temat. Smartfon wyposażono w obustronnie zakrzywiony wyświetlacz AMOLED z wycięciem w kształcie litery „U” w górnej części, który pokrywa 95% powierzchni panelu przedniego. Z ekranem zintegrowany jest też czytnik linii papilarnych. Sercem Orange Neva Jet jest ośmiordzeniowy (8x Kryo 485; 10 nm) procesor Qualcomm Snapdragon 855 2,84 GHz z układem graficznym Adreno 640 i modemem 5G (Qualcomm Snapdragon X50), pozwalającym pobierać dane z prędkością do 1,6 Gbit.

Orange Neva Jet oferuje także potrójny aparat 48 Mpix + 20 Mpix z obiektywem szerokokątnym o kącie widzenia 123° + 8 Mpix na panelu tylnym oraz głośniki stereo, wspierane przez technologię Dolby Atmos i generujące dźwięk Hi-Fi. Smartfon zasila akumulator o pojemności 4000 mAh z obsługą szybkiego ładowania.

Orange Neva Jet – cena

Smartfon dostępny jest w Orange wyłącznie wraz z abonamentem (Planami Mobilnymi). W zależności od taryfy, jego cena wynosi od ~3650 złotych do nawet 3949 złotych (płatność oczywiście rozłożona jest na raty). To bardzo dużo, ale jednocześnie mniej niż Huawei Mate 20 X 5G kosztował na start (4299 złotych). W aktualnej sytuacji kupno Orange Neva Jet jest jednak wątpliwie opłacalną inwestycją, ponieważ użytkownicy jeszcze długo nie będą mogli korzystać z sieci piątej generacji. Mało tego – pierwowzór tego modelu (ale bez modemu 5G), ZTE Axon 10 Pro, kiedy trafi do Polski, ma kosztować mniej niż 2400 złotych, więc rachunek wydaje się prosty.

Według mnie o zakupie smartfona obsługującego sieć 5G można myśleć dopiero, gdy operatorzy ją uruchomią, ponieważ trochę bez sensu dopłacać za technologię, która jeszcze przez wiele miesięcy będzie totalnie bezużyteczna.

Polecamy również: 5G w Polsce

5G będzie prawdziwą żyłą złota dla budżetu Polski

Źródło: Orange, GSMOnline