To się naprawdę dzieje! Oppo zapowiedziało ray tracing na smartfonie

Na środowej konferencji w Szanghaju, Oppo pokazało kilka nowych technologii i systemów dla smartfonów, nad którymi pracuje. Wśród nich znalazło się również miejsce na ray tracing – technologię znaną z topowych układów graficznych na komputery osobiste.

Reklama

Ray tracing – najlepszy powód na zmianę karty graficznej od lat

Ray tracing to technika, za pomocą której możliwe jest generowanie fotorealistycznej grafiki za pomocą analizy tylko tych promieni światła, które trafiają bezpośrednio do obserwatora. Stosowanie ray tracingu zyskuje na popularności od kilku lat.

Oppo Reno 6 Pro
Oppo Reno 6 Pro 5G – ten telefon być może wkrótce obsłuży sprzętowo ray tracing

Dla graczy punktem zwrotnym były karty graficzne Nvidii z serii 20. We wszystkich modelach tej firmy znalazło się miejsce na układ odpowiadający za ray tracing. Od tego czasu podobny system pojawił się w kartach AMD oraz na konsolach nowej generacji, PlayStation 5 oraz Xbox Series X/S.

Jeżeli chodzi o technologię śledzenia promieni na smartfonach, na obecną chwilę brak na rynku takiego sprzętu, choć Samsung zapowiedział implementację tej technologii w przyszłorocznym flagowcu, w modelu Galaxy S22.

Oppo poszło jednak o krok dalej

Samsung, prezentując technologię RT, posłużył się wyłącznie zdjęciem, które nie zostało wyrenderowane z pomocą omawianej technologii, a jest wyłącznie prezentacją jej możliwości. Tymczasem Oppo na swojej konferencji ODC 2021, z pomocą układu MediaTeka, który również wystartował w wyścigu o smartfonowy ray tracing, zaprezentowało kilkunastosekundowe demo.

Prezentacja technologii ray tracing na smartfonie Oppo (źródło: Weibo.com)

Choć firma nie podaje, jakiego telefonu użyła do prezentacji, najprawdopodobniej chodzi o Oppo Reno 6 Pro 5G, którego chipset MediaTek Dimensity 1200 wspiera tę technologię. Ray tracing w wykonaniu MediaTeka bazuje na Vulkan API i jest częścią ColorOS. Firma podaje, że technologia ta może zostać wykorzystana nie tylko w grach, ale również w żywych tapetach, filtrach fotograficznych czy aplikacjach korzystających z rozszerzonej rzeczywistości.

Ray tracing w pełni zadebiutuje na telefonach Oppo w 2022 roku

Nawet jeżeli firmie nie uda się wyprzedzić Samsunga z debiutem ray tracingu na smartfonach, to w przyszłości Oppo może być wskazywane jako pionier tego rozwiązania, tuż obok koreańskiego konkurenta. A to z pewnością pomoże mu zagarnąć dla siebie kolejne procenty smartfonowego rynku.