Nokia 7 Plus / fot. Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

Nokia 8.2 może być pierwszym smartfonem marki z modemem 5G

Modemy 5G powoli przestają być domeną high-endów. Samsung wypuścił na rynek pierwszy, nie-flagowy smartfon obsługujący sieć nowej generacji – Galaxy A90 5G. Wkrótce jego śladem pójdą inni producenci, w tym także HMD Global, które przygotowuje Nokię 8.2.

Reklama

Nokia 8.2 – specyfikacja

Pierwsze informacje na temat tego modelu pojawiły się już w lipcu 2019 roku, więc prace nad nim najwyraźniej trwają od dłuższego czasu. A to oznacza, że premiera Nokii 8.2 zbliża się nieuchronnie. Niewykluczone, że smartfon zadebiutuje jeszcze w tym roku, bowiem raczej mało prawdopodobne, aby HMD Global zaprezentowało już wszystko, co przygotowało na 2019 rok.

Według nieoficjalnych informacjiNokia 8.2 będzie pierwszym smartfonem marki z wysuwanym z wnętrza obudowy aparatem do selfie i rozmów wideo (podobno ma mieć on rozdzielczość 32 Mpix), a także pierwszym, którzy obsłuży sieć 5G. Co więcej, model ten ma spore szanse być pierwszym urządzeniem na rynku ze zintegrowanym z SoC modemem 5G, ponieważ mówi się, że zostanie ono wyposażone w układ Qualcomm Snapdragon 735 z takim właśnie rozwiązaniem.

W tym miejscu warto przypomnieć, że podczas targów IFA 2019 amerykański koncern poinformował, iż już od czwartego kwartału 2019 roku jego partnerzy dostaną do dyspozycji procesory z serii Snapdragon 700 ze zintegrowanymi modemami 5G, więc premiera pierwszych smartfonów z nimi na pokładzie nie jest aż tak odległą wizją. Co bardzo istotne, jednym z kontrahentów Qualcomma ma być właśnie HMD Global. Dodam, że układy te będą produkowane z wykorzystaniem 7-nm procesu technologicznego.

Nokia 7.2 i Nokia 6.2
Nokia 7.2 i Nokia 6.2

Nokia 8.2 ma być dostępna w trzech konfiguracjach: 4 GB/64 GB, 6 GB/128 GB i 8 GB/256 GB. Jeśli ta ostatnia rzeczywiście trafi do sprzedaży, będzie to pierwszy smartfon tej marki z 8 GB RAM. Oprócz tego, na pokładzie smartfona znajdzie się aparat o rozdzielczości 64 Mpix (na pewno nie osamotniony).

Oczekuje się, że Nokia 8.2 będzie kosztować około 500 dolarów (równowartość ~2150 złotych). Wiele osób pewnie powie, że to sporo, jak na średniaka, lecz należy pamiętać, że smartfony z modemami 5G wciąż są drogie i propozycja HMD Global może być jedną z najtańszych na rynku.

*Na zdjęciu tytułowym Nokia 7 Plus (pod linkiem znajdziecie jego recenzję przygotowaną przez Kacpra)

Źródło: NokiaPowerUser