Nokia 8.2 5G pozwoli masom korzystać z dobrodziejstw sieci 5G

Technologia 5G na razie dostępna jest przede wszystkim dla bardziej zamożnych użytkowników, którzy mogą pozwolić sobie na drogi smartfon z modemem 5G. W Chinach sytuacja wygląda nieco lepiej (tzn. korzystniej z punktu widzenia konsumentów), ale w ujęciu globalnym tak kolorowo jednak nie jest. Nadchodząca Nokia 8.2 5G może być urządzeniem, które pozwoli masom korzystać z dobrodziejstw sieci 5G.

Z najświeższych doniesień wynika, że podczas zbliżających się targów MWC 2020 Nokia zaprezentuje dużo nowych urządzeń. Mówią one o premierze budżetowej Nokii 1.3 i średniopółkowej Nokii 5.2, a także opaski sportowej i telefonu z klapką. Oprócz nich, na wydarzeniu w stolicy Katalonii może zadebiutować również Nokia 8.2 5G, która będzie pierwszym smartfonem fińskiej marki z modemem 5G na pokładzie, w dodatku w bardzo atrakcyjnej cenie.

Nokia 8.2 5G – cena, specyfikacja

Pierwsze informacje na temat tego modelu pojawiły się już w lipcu 2019 roku. Kilka miesięcy później, w listopadzie, światło dzienne ujrzały doniesienia, według których HMD Global zrezygnowało z wersji bez modemu 5G – Finowie podobno wprowadzą na rynek wyłącznie wariant obsługujący sieć piątej generacji. Nie wszyscy przyjęli je z radością – wiele osób twierdzi, że to nie jest dobra decyzja, bowiem technologia ta wciąż nie jest powszechnie dostępna.

I chociaż argument ten jest zgodny z prawdą, to sukcesywnie traci na aktualności, ponieważ sieć 5G jest udostępniania na kolejnych obszarach, w tym w Polsce. To odpowiedni moment, aby na rynku pojawiły się tańsze smartfony z modemami 5G – to ogromna i prawdopodobnie niepowtarzalna okazja dla producentów na znaczące zwiększenie sprzedaży (wstępne prognozy mówią, że w 2020 roku do rąk klientów trafi ponad 200 mln inteligentnych telefonów obsługujących sieć piątej generacji).

Najnowsze doniesienia podają, że Nokia 8.2 5G ma kosztować w Europie 459 euro, co jest równowartością niespełna 2000 złotych. Oczywiście, to nadal niemała kwota, ale jednocześnie znacznie niższa niż w przypadku innych, dostępnych już na Starym Kontynencie smartfonów z modemami 5G (na przykład Samsung Galaxy S10 5G kosztuje w Niemczech 1199 euro).

Wszystko wskazuje jednak na to, że Nokia 8.2 5G nie będzie high-endem, tylko średniakiem klasy premium. Model ten zostanie wyposażony m.in. w procesor Qualcomm Snapdragon 765 ze zintegrowanym modemem 5G oraz 6 GB RAM i 128 GB pamięci wbudowanej z podstawowej wersji. Smartfon zaoferuje też wysuwany z wnętrza obudowy aparat o rozdzielczości 32 Mpix do selfie i rozmów wideo, czytnik linii papilarnych na bocznej krawędzi, akumulator o pojemności ~3500 mAh i 3,5 mm złącze słuchawkowe.

Źródło: Nokiamob