składany smartfon Xiaomi (fot. @evleaks)

To podobno jest składany smartfon Xiaomi. Podoba mi się ta wizja, choć jest niebezpieczna

Możemy być pewni, że w 2019 roku co najmniej kilku producentów wypuści na rynek składany smartfon. Na pewno zrobią to Samsung i Huawei, ale istnieją przesłanki, że do tego grona dołączą także Xiaomi, Oppo oraz LG. W sieci właśnie pojawił się film pokazujący jak może wyglądać tego typu konstrukcja produkcji „chińskiego Apple”.

Kilka miesięcy temu mieliśmy okazję przeczytać doniesienia, że Samsung zamierza pomóc Xiaomi i Oppo wypuścić na rynek składany smartfon. Koreańczycy z Południa mieli już bowiem dostarczyć ww. markom sample elastycznych ekranów OLED, które powstały z myślą o tego typu urządzeniach.

Co ciekawe, Samsungowi podobno wcale nie zależy głównie na zarobku ze sprzedaży takich wyświetlaczy, chociaż oczywiście niemało na tym zarobi. Koreańczycy taką strategią chcą jednak podobno przede wszystkim sprawić, że segment ten szybko się rozwinie, a znacznie łatwiej to zrobić w większej grupie niż w pojedynkę. Bo kiedy klienci zobaczą, że na rynku debiutuje więcej składanych smartfonów, to wtedy zapewne nie potraktują ich tylko jako ciekawostki i fanaberii producentów elektroniki, a jako zupełnie nowy kierunek w rozwoju inteligentnych telefonów.

Samsung już uchylił rąbka tajemnicy jak będzie wyglądał jego składany smartfon. Huawei i LG trzymają swoje urządzenia w całkowitej tajemnicy, podobnie zresztą jak Xiaomi. W sieci pojawił się jednak film, który podobno przedstawia konstrukcję tego ostatniego.

Muszę przyznać, że jestem szczerze zauroczony widocznym na powyższym filmie urządzeniem. Działa ono bowiem znacznie lepiej niż FlexPai, którego zaprezentowano 31 października 2018 roku. Jest bardziej elastyczne i wygląda na o wiele bardziej dopracowane, nawet jeśli to nadal wersja rozwojowa.

Z drugiej strony trochę martwi mnie takie podejście do składanego smartfona, gdyż nawet po złożeniu na uszkodzenie cały czas narażony jest (jedyny w urządzeniu) wyświetlacz. Samsung rozwiązał to nieco inaczej, ponieważ w swojej propozycji zastosował dwa ekrany: jeden większy w środku, dostępny po rozłożeniu, i drugi mniejszy do dyspozycji po złożeniu konstrukcji.

A Wam która wizja składanego smartfona bardziej się podoba?

Źródło: @evleaks