Samsung składany smartfon (fot. Samsung)

Samsung pokazał składany smartfon. Tak jakby…

Naiwnym było wierzenie, że Samsung zaprezentuje dziś składany smartfon. Producent jednak uchylił malutkiego rąbka tajemnicy na jego temat. Niektórym zaostrzyło to apetyt, inni czują niedosyt. Mimo wszystko faktem jest, że Koreańczycy szykują coś naprawdę innowacyjnego.

Podczas konferencji otwierającej Samsung Developer Conference 2018 głównym bohaterem nie był składany smartfon, a wyświetlacz, który się w nim znajdzie. Podczas wydarzenia poświęcono mu naprawdę mnóstwo czasu – mniej więcej tyle, co nowemu interfejsowi One UI.

https://www.tabletowo.pl/2018/11/07/samsung-one-ui-nowy-interfejs-galaxy-s9-galaxy-note-9-beta-testy-kiedy-aktualizacja/

Samsung zaczął od tego, że jest pionierem w dziedzinie ekranów AMOLED, co jest niezaprzeczalnym faktem. Świetnie pokazuje to też porównanie, że pierwszy Galaxy S miał panel 480×800 pikseli (WVGA), a najnowszy Galaxy S9 wyświetlacz WQHD+ 1440×2640 pikseli, co oznacza, że na przestrzeni kilku lat udało się zwiększyć rozdzielczość prawie dziesięciokrotnie.

Oczywiście nie obyło się też bez przypomnienia, że Samsung w 2015 roku jako pierwszy na świecie zaprezentował smartfon z podwójnie zakrzywionym ekranem – mowa oczywiście o Galaxy S6 Edge. Nie było to jednak łatwym zadaniem – producent musiał opracować szereg technologii, które to umożliwią. Ciekawostka: zaginanie szkła na samej górze panelu wymagało użycia temperatury 800°C.

Dzięki dalszym wysiłkom udało się zwiększyć powierzchnię wyświetlacza w smartfonie i zredukować ramki dookoła w Galaxy S8, Galaxy S8+ i Galaxy Note 8, a potem także w Galaxy S9, Galaxy S9+ i Galaxy Note 9. Samsung na tym jednak nie zamierza poprzestać – na konferencji otwierającej Samsung Developer Conference 2018 zapowiedział cztery nowe typy ekranów: Infinity-U, Infinity-V, Infinity-O i New Infinity. Pierwsze trzy mają wycięcia w kształcie literek, którymi są oznaczone, ostatni zaś nie ma żadnego.

I chociaż była to nie lada niespodzianka, to największą ciekawostką i tak był składany wyświetlacz, a właściwie to wyposażony w niego smartfon. Przedstawiciel producenta przyznał, że nie może go pokazać (dlatego urządzenie jest w takiej paskudnej obudowie), ale zdradził, że ekran w środku ma przekątną 7,3 cala, natomiast na zewnątrz znajduje się mniejszy panel. Po złożeniu sprzęt bez problemu zmieści się w kieszeni.

Dość istotną kwestią w przypadku składanego smartfona jest interfejs. Podczas konferencji otwierającej Samsung Developer Conference 2018 dowiedzieliśmy się, że jeśli użytkownik będzie coś przeglądał na mniejszym ekranie zewnętrznym i rozłoży urządzenie, wówczas to samo wyświetli się na większym wyświetlaczu. Do tego dostanie też możliwość korzystania (na tym ostatnim) nawet z trzech aplikacji jednocześnie.

Produkcja nowego typu wyświetlacza rozpocznie się w najbliższych miesiącach, lecz Samsung nie zadeklarował, kiedy na rynku zadebiutuje konsumencka wersja składanego smartfona. Producent zapewnił jednak, że pomoże deweloperom dostosować ich aplikacje do nowego rodzaju urządzeń.

Polecamy również:

https://www.tabletowo.pl/2018/11/07/skladane-smartfony-tablety-urzadzenia-google-android-wsparcie/

Źródło: Samsung