smartfon Samsung Galaxy A51
Samsung Galaxy A51 (źródło: Samsung)

A to ciekawe: Galaxy A51 będzie dostępny w wersji z modemem 5G

Samsung zaprezentował Galaxy A51 w ubiegłym miesiącu – smartfon wkrótce trafi do sprzedaży w Polsce (wiemy już, ile trzeba będzie za niego zapłacić w naszym kraju). Tymczasem okazuje się, że Koreańczycy podobno przygotowują też wersję z modemem 5G. Może to być najtańszy inteligentny telefon w ofercie tej marki, który obsłuży sieć piątej generacji.

Galaxy A51 jest (przynajmniej wizualnie i na papierze) udanym krokiem naprzód względem Galaxy A50 i Galaxy A50s. Samsung zastosował (nieco większy) wyświetlacz, który przypomina ten w Galaxy Note 10 (mimo że jest płaski, a nie obustronnie zakrzywiony), a także udoskonalony aparat (do 12 Mpix zwiększyła się rozdzielczość aparatu z obiektywem szerokokątnym, a do tego dodano aparat do zdjęć makro). Lekkim zawodem jest natomiast włożenie do środka takiego samego procesora (Exynos 9611) oraz zmniejszenie o połowę pojemności pamięci flash (do 64 GB; dla większości i tak będzie ona jednak wystarczająca).

Samsung Galaxy A51 5G

Mimo że sieć 5G dopiero się upowszechnia, Samsung ma już dość bogate portfolio smartfonów ją obsługujących. Co więcej, wśród nich znajduje się nawet jeden nie-flagowy – Galaxy A90 5G. Dzięki temu już teraz jest największym producentem inteligentnych telefonów z modemami 5G – w 2019 roku sprzedał ich 6,7 mln. W tym z pewnością dostarczy do rąk klientów znacznie więcej, ponieważ według ostatnich prognoz, w 2020 roku na rynek może trafić nawet ponad 200 milionów (!) smartfonów kompatybilnych z siecią piątej generacji – jest więc o co walczyć.

Prawdopodobnie dlatego w przygotowaniu jest Galaxy A51 5G o oznaczeniu kodowym SM-A516N, który w niedalekiej przyszłości ma trafić do Korei Południowej. Można się spodziewać, że jego cena zostanie ustalona na niewygórowanym poziomie, dzięki czemu będzie on dostępny dla znacznie szerszego grona klientów niż Galaxy A90 5G (nie mówiąc już o high-ednach). Co więcej, z podobną sytuacją mamy mieć do czynienia w przypadku Galaxy A71, z tą różnicą, że jest on tworzony z myślą przede wszystkim o Chinach.

Jedna kwestia jest jednak całkowitą zagadką. Jak wspomniałem, Galaxy A51 wyposażony jest w procesor Exynos 9611, który nie obsługuje sieci 5G. Samsung musi więc zastosować inny układ. Potencjalnymi kandydatami wydają się Exynos 980 lub MediaTek Dimensity 800 (oba SoC mają zintegrowany modem 5G), ale prawdopodobnie dopiero w momencie oficjalnej premiery dowiemy się, na jaki chipset zdecydowali się Koreańczycy.

Źródło: SamMobile