Safari na macOS Big Sur (fot. Apple)

Nie czekaj na macOS Big Sur i zainstaluj Safari 14 już teraz

Wśród głównych nowości w nadchodzącym macOS Big Sur znajduje się Safari 14. Apple postanowiło jednak już teraz udostępnić aktualizację przeglądarki dla użytkowników starszych systemów operacyjnych.

Safari 14 dostępne do pobrania

Trzeba przyznać, że nowa wersja przeglądarki Apple zawiera szereg ulepszeń, które faktycznie wpływają na komfort korzystania. Owszem, nie możemy mówić o rewolucji i zupełnie nowym produkcie, ale niewykluczone, że Safari 14 odciągnie część osób od Chrome’a czy Firefoksa.

Safari 14
Safari 14 (fot. Tabletowo.pl)

Jak już wspomniałem, Safari jest częścią macOS Big Sur, ale nie trzeba posiadać najnowszej wersji systemu, aby móc z niej korzystać. Czternasta odsłona przeglądarki została bowiem udostępniona w ramach aktualizacji na macOS Mojave i Catalina. Powinna być ona już dostępna dla wszystkich zainteresowanych użytkowników.

Co nowego w przeglądarce Apple?

Safari 14 wprowadza ulepszone zarządzanie otwartymi kartami. Teraz na jednym ekranie zmieści się ich więcej, a do tego łatwiej odnaleźć interesującą nas kartę. Dodatkowo, po najechaniu kursorem na otwartą kartę, wyświetla się podgląd strony.

Safari 14
Safari 14 (fot. Tabletowo.pl)

Kolejną nowością jest przebudowany ekran startowy. Jego treść podana jest w bardziej czytelnej formie – lista ulubionych stron została pomniejszona, poniżej znajduje się sekcja z najczęściej odwiedzanymi witrynami wraz z miniaturkami, sugestie Siri i dostęp do funkcji „Raporty ochrony prywatności”. Ponadto można ustawić tło strony startowej, wybierając spośród grafik przygotowanych przez Apple lub wgrywając własną tapetę.

Nowa wersja przeglądarki to także usprawnienia związane z prywatnością. Po pierwsze, otrzymujemy wspomniane przed chwilą Raporty ochrony prywatności, czyli podsumowanie zablokowanych trackerów. Po drugie, Apple usunęło obsługę Adobe Flash.

Niestety, nie wszystkie nowości są dostępne. Niektóre wymagają posiadania macOS Big Sur – np. obsługa 4K HDR i wbudowany tłumacz.

Na macOS Big Sur musimy jeszcze trochę poczekać

Nowe wersje systemów operacyjnych dla iPhone’ów, iPadów, Apple Watchy i przystawek Apple TV są już dostępne. Natomiast na macOS Big Sur, prawdopodobnie najważniejszą z tegorocznych aktualizacji, musimy jeszcze poczekać. Zespół Tima Cooka nie podał żadnej konkretnej daty – wiemy tylko, że nowy macOS zostanie udostępniony jesienią.

macOS Big Sur na MacBooku
macOS Big Sur (fot. Apple)

macOS Big Sur przynosi naprawdę sporo zmian i zapowiada przyszły rozwój komputerów z Cupertino. To pierwszy macOS, który zapewnia obsługę procesorów ARM. Do tego dochodzi znacząco odświeżony interfejs, wyraźnie inspirowany iPadOS, przebudowane Centrum powiadomień czy chociażby ulepszone aplikacje Wiadomości i Mapy.