Nie tylko Nemo Mobile. Replicant OS również będzie dostępny na Necuno Mobile – smartfonie z Linuksem | Tabletowo.pl

Nie tylko Nemo Mobile. Replicant OS również będzie dostępny na Necuno Mobile – smartfonie z Linuksem

Dołącz do dyskusji 0

Necuno Solutions – firma odpowiedzialna za stworzenie Necuno Mobile – regularnie informuje nas o nowościach związanych z tym projektem. Jak się okazuje, na ten sprzęt zawita również Android w postaci odmiany tego systemu o nazwie Replicant OS.

Replicant OS to w rzeczywistości Android, jednak w nieco zmienionej formie. Przede wszystkim nie znajdziemy w nim usług Google, a wszelkie elementy, włącznie z aplikacjami są typu open-source. Dzięki temu cały system operacyjny pozostaje otwartoźródłowy. To właśnie na tym OS-ie bardzo przydatny staje się sklep z aplikacjami o nazwie F-Droid, o którym już wielokrotnie wspominałem na łamach Tabletowo.

Jak podaje Necuno Solutions, aktualnie Replicant OS bazuje na bardzo popularnym systemie Lineage OS i podmienia (lub pozbywa się) elementów, które nie są otwartoźródłowe. To jest bardzo ważne, bowiem głównym celem Necuno Solutions jest stworzenie urządzenia mobilnego, które będzie w pełni zgodne z wytycznymi open-source. Firma nazywa to truly free and open source secure mobile hardware platform.

Replicant OS uruchomiony na Galaxy Note II (fot. Khrys,  Wikipedia)

Necuno Mobile zostanie również wyposażony w bootloader typu open-source, co pozwoli użytkownikowi urządzenia na pełną kontrolę nad urządzeniem. Dzięki temu również będzie on miał wybór, z jakiego systemu chce korzystać – Nemo Mobile, Replicant OS, czy z jeszcze innego.

Pojawienie się Androida (choć pod postacią Replicanta) jest bardzo ważnym elementem na drodze do osiągnięcia sukcesu przez Finów, bowiem możliwe, że wiele osób nie będzie chciało korzystać z tego urządzenia w obawie, że lista dostępnych aplikacji na Nemo Mobile będzie po prostu śmiesznie uboga. Mając jednak na pokładzie system Android, użytkownicy będą mogli zainstalować prawie każdą aplikację mobilną, którą aktualnie mają aktualnie na swoim smartfonie.

Źródło: Necuno Solutions

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Przeczytaj następny wpis niżej
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona