Poznajcie Necuno, czyli kolejny smartfon z „prawdziwym Linuksem”

Przez ostatnich kilka miesięcy temat stworzenia nowego systemu na urządzenia mobilne stał się dosyć popularny. Najpierw uruchomiono zbiórkę środków na produkcję Librem 5, a kilka miesięcy później firma Pine64 oznajmiła, że pracuje nad urządzeniem z KDE Neon. Jak się okazuje, jeszcze inne przedsiębiorstwo planuje wydać sprzęt z „prawdziwym Linuksem”, który nazywać ma się Necuno.

Wszystko zaczęło się od firmy Purism, która to uruchomiła zbiórkę pieniędzy na produkcję Librem 5, czyli pierwszego smartfona z „prawdziwym Linuksem”. Urządzenie to ma bazować tylko i wyłącznie na oprogramowaniu otwartoźródłowym, co dla wielu osób może być bardzo ważne.

Reklama

Nie tak dawno, bowiem pod koniec października, dowiedzieliśmy się, że firma Pine64, znana z produkcji m.in. ultratanich laptopów (kosztujących mniej niż 100 dolarów), nazywających się Pinebook, pracuje nad smartfonem i tabletem z Linuksem. Domyślnie urządzenia te mają pracować na systemie KDE Neon, który korzysta ze środowiska graficznego KDE Plasma.

Teraz natomiast pojawiła się informacja, że fińska firma Necuno Solutions również pracuje nad smartfonem z tzw. prawdziwym Linuksem. Mało tego, wiemy na jego temat całkiem sporo.

Urządzenie bazować ma na procesorze Cortex-A9 NXP i.MX6 Quad, który współpracować będzie z układem graficznym Etnaviv (jest to Vivante z otwartoźródłowymi sterownikami). Obraz wyświetlany będzie na ekranie o przekątnej 5,5 cala (prawdopodobnie o proporcjach 16:9), a obudowa ma być aluminiowa.

Dodatkowo na smartfonie powinniśmy znaleźć cztery przyciski – włączania, regulację głośności oraz jeden dodatkowy, któremu samemu będziemy mogli przypisać działanie. Smartfon bazować ma na Linux Kernel 4.14 LTS, a środowiskiem graficznym ma być KDE Plasma.

Nie powinno również zabraknąć portu Jack 3,5 mm, microUSB oraz mikrofonu i głośnika. Necuno ma również oferować sieć bezprzewodową WiFi i, prawdopodobnie, LTE. Tak, prawdopodobnie. Jak na ten moment Necuno jest czymś na wzór tabletu bez slotu na kartę SIM, bowiem w urządzeniu tym nie znajdziemy możliwości połączenia się z siecią telekomunikacyjną, a to oznacza nie tylko brak internetu mobilnego, ale również brak połączeń głosowych i SMS-ów. Firma jednak zapewnia, że jest na etapie dogadywania się z operatorami. Urządzenie produkowane ma być w Finlandii.

Jak możecie zauważyć, specyfikacja Necuno nie prezentuje się zbyt dobrze. Możliwe jednak, że optymalizacja systemu sprawi, że urządzenie będzie bardzo szybkie. No i miejmy nadzieję, że sprzęt ten zastąpi telefon komórkowy i będzie oferował obsługę sieci telefonicznej.

Źródło: It’s Foss, Necunos