Face Slim, MaterialFBook, SlimSocial i Toffeed – test i recenzja otwartoźródłowych klientów Facebooka

Nie owijając w bawełnę: oficjalne aplikacje do obsługi Facebooka nie są zbyt dobre i nie cieszą się pozytywną opinią. Wiele osób, chcąc wygodnie korzystać z serwisu na urządzeniu mobilnym, zwraca się ku nieoficjalnym klientom Facebooka. Dzisiaj postanowiłem się przyjrzeć kilku z nim, które oferuje sklep z aplikacjami F-Droid.

Face Slim

Face Slim to prawdopodobnie najlżejsza ze wszystkich dzisiaj opisywanych aplikacji. To jednak nie oznacza, że jest najgorsza. Program ten wyświetla wersję przeglądarkową Facebooka i nie dodaje żadnych nakładek czy elementów. Dodatkowe opcje znajdziemy dopiero w ustawieniach, do których możemy wejść, wyciągając menu od lewej krawędzi ekranu. W samym menu, oprócz skrótu do ustawień, możemy zauważyć szybkie przejścia do czatu, messengera (o którym za chwilę) i kalendarza z wydarzeniami.

Messenger.com to funkcja, która przenosi nas do facebookowego messengera, ale w wersji przęglądarkowej. Jeśli o tym nie wiedzieliście: Facebook udostępnił komputerową wersję swojego messengera – wystarczy wejść na stronę messenger.com. Co ciekawe, domyślnie witryna ta nie działa na urządzeniach mobilnych. Autorowi aplikacji udało się jednak jakoś uruchomić tę stronę, dzięki czemu możemy korzystać z facebookowego messengera bez instalowania oryginalnej aplikacji od Facebooka.

Wróćmy jednak do ustawień. Znajdziemy tam mnóstwo przydatnych opcji, takich jak ukrywanie reklam czy paska z „osobami, które możesz znać”. Program pozwala również na nieładowanie obrazków w celu zaoszczędzenia transferu, używania przęglądarki Tor, zmianę motywu na czarny, a także uruchomienie trybu podstawowego. Wszystkie opcje zostały przedstawione na poniższym zrzucie ekranu.

Slim Face

 

Pobierz aplikację z F-Droid

MaterialFBook

MaterialFBook jest aplikacją, która – jak sama nazwa wskazuje – nawiązuje do Material Design. Z tego też powodu autor przygotował własny interfejs, nakładany na przęglądarkową wersję Facebooka, przez co program ten jest bardziej zaawansowany niż Face Slim. MaterialFBook ma również wiele ciekawych dodatków.

W ustawieniach, do których możemy przejść, wyciągając menu od lewej strony, znajdziemy dosyć ciekawe opcje. Przede wszystkim program pozwala na nieładowanie obrazków, ukrywanie treści sponsorowanych i urodzin znajomych. Bardzo spodobała mi się też opcja Ukryj ostatnio skomentowane („X” ludzi niedawno skomentowało to), co znacznie ogranicza wyświetlanie niechcianych postów na osi czasu.

MaterialFBook

Poza tym program pozwala również na zmianę motywu i kolorystyki. Co ciekawe, zmiany dotyczą także samego interfejsu facebooka, dzięki czemu możemy zmienić dominującą barwę z niebieskiej na dowolną inną (ja zmieniłem na czerwoną).

Pobierz aplikację z F-Droid

SlimSocial

W odróżnieniu od MaterialFBook, SlimSocial jedynie dodaje własne elementy do oryginalnego interfejsu przęglądarkowej wersji Facebooka. Tym elementem jest górny pasek, który pozwala na szybkie przejście do wiadomości, ekranu domowego i przeskoczenia na górę osi czasu. Ma również rozwijane menu, z którego możemy przenieść się do ustawień.

Ustawienia SlimSocial również skrywają kilka ciekawych opcji. Oprócz blokowania reklam i treści sponsorowanych, aplikacja pozwala na niewyświetlanie bannera Pobierz Messengera, zmianę motywu na czarny, zmianę rozmiaru czcionki, a także na zwiększenie wolnego miejsca pomiędzy postami.

SlimSocial
Pobierz aplikację z Google Play
Pobierz aplikację z F-Droid

Toffeed

Toffed, jako jedyna z opisywanych dzisiaj aplikacji, wyświetla inny interfejs Facebooka. Nie jest to przęglądarkowa wersja na smartfony, a prawdopodobnie specjalna edycja, przygotowana z myślą o standardowych telefonach komórkowych, która jest dosyć podobna do programu Facebook Lite. Toffeed również dodaje swoje elementy interfejsu, takie jak przycisk dodawania nowego wpisu, a także górny pasek z menu wyciąganym od lewej strony.

W menu skrywają się skróty, które przeniosą nas do zaproszeń do znajomych czy wiadomości. Stąd też możemy przejść do ustawień, które są bogate w opcje. Znajdziemy tam możliwość nieładowania obrazków, ukrywania reklam, treści sponsorowanych i urodzin znajomych, czy wyłączenie dostępu do lokalizacji. Co ciekawe, Toffeed, na tle wcześniej opisanych aplikacji, wyróżnia także brak wsparcia dla języka polskiego.

Toffeed
Pobierz aplikację z Google Play
Pobierz aplikację z F-Droid

Co je wszystkie łączy?

Wszystkie ww. aplikacje łączy przede wszystkim szybkość działania. Wczytują treści niemalże natychmiast, a same poruszanie się po interfejsie jest szybkie i wygodne. Wszystkie te programy zostały również wyposażone w bardzo ciekawe udogodnienia, takie jak ukrywanie reklam i treści sponsorowanych oraz urodzin, a także obsługę wiadomości Facebooka. Aplikacje te są też bardzo lekkie i mają nikły wpływ na zużycie energii i podzespołów. Dodatkowo oferują pełen zestaw funkcji i nie musimy płacić, aby odblokować kolejne.

Podsumowanie

Wszystkie ww. aplikacje są do siebie podobne, bowiem są równie szybkie, responsywne oraz oferują podobny zestaw cech. Różnice są niewielkie, jednak dla niektórych obecność jednej, pewnej cechy może się okazać na tyle ważna, że zdecyduje się na dany program. Nie ma co się też oszukiwać, wszystkie te apki są naprawdę dobre i godne polecenia, natomiast to już od Was zależy, na którego klienta się zdecydujecie.

Na co dzień korzystam z Simple Pro, lecz naprawdę zastanawiam się nad zmianą. Jeszcze nie wiem, którą z ww. aplikacji wybiorę, bowiem wszystkie są naprawdę świetne, a wrażenia z używania są wręcz bajeczne. Prawdopodobnie jednak zdecyduję się na MaterialFBook ze względu na najlepszy design oraz największą liczbę dodatków i funkcji.

A Wy z jakich klientów Faceboka korzystacie? Dajcie znać w komentarzach!

Polecamy również:

https://www.tabletowo.pl/2018/06/06/test-recenzja-twitlatte-klient-twitter-opinia-jak-dziala/