Redmi użyje w smartfonie aparatu Samsunga z matrycą 64 Mpix, a Xiaomi – 108 Mpix

Wydawało się, że wyścig na największe rozdzielczości w mobilnych aparatach to już przeszłość, ale chyba jednak tak nie jest. Xiaomi ogłosiło, że Redmi będzie jedną z pierwszych firm, które zaprezentują smartfon z kamerą 64 Mpix. Jak też, w późniejszym terminie, urządzenie z aparatem 108 Mpix.

64 Mpix

Czytelnicy Tabletowo dalecy są od uogólnień typu „jak ma 64 Mpix aparat, to musi być lepszy od 48 Mpix”, ale marketingowcy Xiaomi nie będą chyba mieli problemu ze sformułowaniem takowych. Jakoś trzeba będzie usprawiedliwić wykorzystanie matrycy z tak dużą gęstością pikseli. Sensor Samsunga 64 MPix ISOCELL Bright GW1 trafi do najnowszych smartfonów Xiaomi. To rozdzielczość dająca 9248 x 6936 pikseli. Z takiego zdjęcia można wydrukować plakat o wymiarach 244 cm x 326 cm.

Reklama

 

Nowy komponent wykorzystuje piksele o wielkości 1.6μm, składając dane z czterech sąsiadujących pikseli w jeden. Samsungowska technologia ISOCELL Plus ma zapewnić lepsze zdjęcia w słabym świetle – na przykład o wierniejszych kolorach, i to bez utraty wydajności. Inteligentny dobór ISO obsługiwany przez technologię Dual Conversion Gain (DCG) ma jeszcze lepiej dobierać parametry robienia zdjęcia do natężenia światła otoczenia.

Pewną poprawę ma też odnotować tryb HDR dzięki zwiększeniu zakresu dynamiki do 100 dB. Konwencjonalne matryce mają zakres dynamiczny sięgający 60 dB, podczas gdy zakres ludzkiego oka szacowany jest na około 120 dB.

Redmi z aparatem 64 Mpix zostanie wprowadzony na rynek w tym roku, gdzieś między październikiem a grudniem. Powszechnie uważa się, że będzie to Redmi Note 8.

108 Mpix

Xiaomi bardzo oszczędnie, ale jednak, przekazało też informacje o tym, że rozpoczyna prace nad smartfonem z aparatem 108 Mpix. Może chodzić o Mi Mixa 4. Sensor ma być, tak jak w wypadku matrycy 64 Mpix, dostarczony przez Samsunga. ISOCELL 108 Mpix będzie potrafił wykonywać zdjęcia w rozdzielczości 12032 x 9024 pikseli.

Quo vadis, branżunio?

CEO ZEISS: 40 Mpix jest już więcej niż wystarczające

źródło: Weibo, Xiaomi, fonearena