Recenzja LG G4 Stylus

Przeciętny "średniak" z zaledwie 1GB RAM, ale już z Androidem 6.0 Marshmallow

APARAT

lg-g4-stylus-recenzja (1)

LG G4 Stylus oferuje przeciętny aparat główny oraz dobrą przednią kamerkę. Pierwszy z nich oferuje rozdzielczość 8 Mpix (chociaż są rynki, gdzie pojawiła się wersja z matrycą 13 Mpix) oraz jest dodatkowo wspomagany przez pojedynczą lampę doświetlającą z laserowym autofokusem, drugi natomiast ma 5 Mpix. Zwykły duet jak na model z niższej półki.

Zacznijmy od aplikacji. Wyróżnia się ona wyjątkową prostotą – wszystkie opcje pojawiają się dopiero po kliknięciu w menu. Możemy tutaj włączać/wyłączyć doświetlenie kadru, przechodzić z aparatu przedniego na tylny, zmieniać tryb (do wyboru mamy… jedynie dwa: automatyczny oraz panorama), a po wejściu do ustawień mamy możliwość uruchomienia trybu HDR (Auto lub włączony ciągle), ustawienia samowyzwalacza oraz zmiany proporcji zdjęć i rozdzielczości nagrywanych filmów. Nie zabrakło również głosowego wyzwalana migawki.

Aparat główny wypada już słabo, gdy spojrzymy na cenę G4 Stylus. Maksymalna rozdzielczość wykonywanych fotografii wynosi 8 Mpix przy proporcjach 4:3, 6 Mpix przy 16:9 lub 1:1, ale wszystkie z nich legitymują się całkiem niezłą ilością detali, ale już nawet po niewielkim przybliżeniu obraz robi się nieostry. Na pochwałę zasługuje naturalne odwzorowanie kolorów, choć smartfon miewa tendencję do robienia zbyt bladych zdjęć. Warto również napisać o dobrze działającym trybie makro. Tryb HDR działa akceptowalnie – zdecydowanie mogło być lepiej. Przy dużym kontraście na niewiele się zdaje, ponieważ potrafi prześwietlić kadr. W nocy… po prostu możemy coś sfotografować, ale musimy pamiętać, że będzie to zdjęcie pełne szumów, choć na ekranie smartfona wyglądają nie najgorzej.

LG G4 Stylus dosyć powoli wykonuje zdjęcie, szybko działa za to autofokus. Wideo jest nagrywane w Full HD lub HD przy 30 klatkach na sekundę, lecz rejestrowane filmy zdecydowanie nie zaskakują pozytywnie. Ich jakość oceniam na szkolną trójkę z minusem, aparat ma problemy przy dynamicznych przejściach z ciemniejszego do jaśniejszego kadru, mikrofon przeciętnie nagrywa dźwięk. Pod tym względem trudno by było oczekiwać czegokolwiek dobrego. Cóż, niektórzy rywale oferują mimo wszystko większe możliwości fotograficzne przy podobnej cenie.

Przednia kamerka nie ma diody doświetlającej, ale producent dał możliwość wykonywania autoportretów również w ciemności. Wówczas rolę lampy doświetlającej przejmuje rozjaśniony maksymalnie wyświetlacz. Rozwiązanie nie do końca najlepsze, jednak bardzo pomocne. Selfie charakteryzują się rozdzielczością 5 Mpix (4:3), 3,7Mpix (16:9) lub 3,7Mpix (1:1). Mamy tutaj możliwość włączenia trybu upiększania twarzy, regulowanego w skali od 0 do 5.

Niestety smartfon dosyć wolno wykonuje kolejne fotografie, szczególnie przy uruchomionym upiększeniu. Ich jakość natomiast nie pozostawia wiele do życzenia, podobnie nasycenie barw oraz poziom szczegółowości – niezłe są również filmiki z przedniej kamerki. Pod tym względem LG wypada bardzo dobrze.

BATERIA

lg-g4-stylus-recenzja (5)

Urządzenie jest zasilane przez wymienną, litowo-jonową baterię o pojemności 3000 mAh. W praktyce smartfon oferuje długi czas pracy, który pozwala na intensywne użytkowanie telefonu przez długi czas. Mimo wszystko nie mamy tu do czynienia z rekordzistą. Przy wykorzystywaniu pełni możliwości G4 Stylus z włączonym LTE, Bluetooth, synchronizacją danych, streamingiem muzyki oraz wykonaniem kilku zdjęć kończył pracę z wynikiem przekraczającym 4 godziny na włączonym ekranie. Przy mniej intensywnym użytkowaniu z WiFi spokojnie osiągał 5,5-7 godzin, co jest już świetnym rezultatem. Jeżeli nie jesteście wymagającymi użytkownikami model ten powinien zapewnić Wam spokojnie dwa, trzy dni działania na jednym ładowaniu. Nieoceniony jest tryb Doze (nowość w Androidzie 6.0), zmniejszający do minimum zużycie energii w trakcie nieużywania telefonu.

Aby rozładowana bateria osiągnęła 100% potrzebujemy około 140 minut przy korzystaniu z ładowarki dodawanej do zestawu (5V; 1,2A).

PODSUMOWANIE

LG G4 Stylus jest przeciętnym smartfonem. Z jednej strony mamy duży ekran, Androida 6.0 Marshmallow, niezłą przednia kamerka, sporo dodatków w oprogramowaniu oraz bardzo dobrą baterię, ale z drugiej urządzenie działa powoli ze względu na 1GB RAM, mamy mało wolnej przestrzeni na pliki i średni aparat główny, a całość kosztuje zdecydowanie zbyt dużo.

Za mniej niż 949 złotych możemy obecnie znaleźć wiele ciekawszych, a zarazem lepszych modeli jak chociażby Meizu M2 Note z 5,5-calowym ekranem Full HD, baterią 3100 mAh i ośmiordzeniowym Mediatekiem; Xiaomi Redmi Note 2 z również świetnymi parametrami jak na swoją cenę; Honor 4X z wyświetlaczem 5,5″ HD, Kirinem 620 i 2GB RAM, a wśród mniejszych urządzeń warto zwrócić uwagę na Huawei P8 Lite albo Moto G trzeciej generacji. Przy takiej konkurenci trudno polecić z pełnym zdecydowaniem G4 Stylus. Cóż, gdyby cena była mniejsza, a ilość RAM większa, wówczas sytuacja tego LG byłaby o wiele lepsza.

lg-g4-stylus-recenzja

[wpsm_column size=”one-half”][wpsm_pros title=”Plusy:”]

  • Android 6.0 Marshmallow
  • duży ekran
  • sporo praktycznych funkcji
  • tryb wielu okien
  • wymienna bateria
  • czas pracy
  • slot kart microSD
  • rysik
  • dioda powiadomień
  • radio FM

[/wpsm_pros][/wpsm_column][wpsm_column size=”one-half” position=”last”][wpsm_cons title=”Minusy:”]

  • powolne działanie
  • problemy z utrzymaniem aplikacji w tle
  • liczne spowolnienia
  • 1GB pamięci operacyjnej
  • 3,3GB wolnej pamięci dla użytkownika
  • przeciętny aparat główny
  • wysoka cena

[/wpsm_cons][/wpsm_column]

Spis treści:

  1. Wideorecenzja. Wzornictwo, jakość wykonania. Wyświetlacz.
  2. Działanie, oprogramowanie. Jakość dźwięku. Zaplecze komunikacyjne.
  3. Aparat. Bateria. Podsumowanie.
Recenzja LG G4 Stylus
Wnioski
LG G4 Stylus jest przeciętnym smartfonem. Z jednej strony mamy duży ekran, Android 6.0 Marshmallow, niezła przednia kamerka, sporo dodatków w oprogramowaniu oraz bardzo dobrą baterię, ale z drugiej urządzenie działa powoli ze względu na 1GB RAM, mało wolnej przestrzeni na pliki, średni aparat główny, a całość kosztuje zdecydowanie zbyt dużo. Za mniej niż 949 złotych możemy obecnie znaleźć wiele ciekawszych, a zarazem lepszych modeli jak chociażby Meizu M2 Note z 5,5-calowym ekranem Full HD, baterią 3100 mAh i ośmiordzeniowym Mediatekiem; Xiaomi Redmi Note 2 czy 3 z również świetnymi parametrami jak na swoją cenę; Honor 4X z wyświetlaczem 5,5" HD, Kirinem 620 i 2GB RAM, a wśród mniejszych urządzeń warto zwrócić uwagę na Huawei P8 Lite albo Moto G trzeciej generacji. Przy takiej konkurenci trudno polecić z pełnym zdecydowaniem G4 Stylus. Cóż, gdyby cena była mniejsza, a ilość RAM większa wówczas sytuacja tego LG byłaby o wiele lepsza.
WYŚWIETLACZ
7.5
DZIAŁANIE - PŁYNNOŚĆ, WYDAJNOŚĆ
3
OPROGRAMOWANIE
8.5
AKUMULATOR
9
MULTIMEDIA
7.5
PORTY, ZŁĄCZA, ŁĄCZNOŚĆ
8.5
JAKOŚĆ WYKONANIA
8.5
WZORNICTWO
8.5
Ocena użytkownika0 głosów
0
7.6
OCENA