smartfon Huawei P30 Lite smartphone
Huawei P30 Lite

Huawei P30 Lite – średniak, któremu przydałaby się obniżka ceny (recenzja)

Prawdopodobnie to ten smartfon zostanie Ci zaproponowany przez operatora przy podpisywaniu umowy

Zabezpieczenia

W czasach, gdy coraz większą popularność zyskują czytniki linii papilarnych ukryte pod ekranem, klasyczne umiejscowienie modułu na pleckach smartfonu wydaje się już nieco przestarzałym rozwiązaniem, jednak (UWAGA, Spoiler!) testy Samsunga Galaxy A50 (recenzja oraz porównanie obu modeli już niebawem) dały mi do zrozumienia, że średnia półka zdecydowanie nie jest jeszcze na takie czytniki gotowa.

Wracając do P30 Lite, skaner jest błyskawiczny, rzadko się myli oraz oferuje wsparcie dla gestów np. przewijania czy ściągnięcia belki powiadomień. Skaner twarzy, pomimo wykorzystywania tylko przedniego aparatu, również radzi sobie świetnie, choć tylko przy dobrym świetle i nie udało mi się go oszukać za pomocą zdjęcia.

Bateria

W kontekście czasu pracy na jednym ładowaniu Huawei P30 Lite niestety niczym się nie wyróżnia. Smartfon z ogniwem 3340 mAh osiągał od 4 do maksymalnie 7 godzin pracy na ekranie, co w praktyce przekładało się na średni wynik 1,5 dnia.

Wynagrodzenie ma stanowić dołączona do zestawu szybka ładowarka, uzupełniająca energię od 0 do 100% w około półtorej godziny.

Huawei P30 Lite

Aparat

To właśnie możliwości fotograficzne „P-trzydziestek” są najczęściej podkreślane w przekazach marketingowych producenta, jednak jak wiadomo, model z dopiskiem „Lite” rządzi się swoimi prawami. Zestaw trzech obiektywów (48 Mpix, f/1.8 + 8 Mpix, 13 mm (szerokokątny) + 2 Mpix, f/2.4) radzi sobie na szczęście całkiem nieźle. Na wyróżnienie zasługuje przede wszystkim szczegółowość zdjęć, na co ma wpływ bardzo duża rozdzielczość aparatu głównego, choć warto odnotować fakt, że finalne zdjęcie, wykonywane w trybie automatycznym, jest zapisywane w 12 Mpix. Wysoka rozdzielczość pozwala również na uzyskanie 2-krotnego, w zasadzie bezstratnego zoomu cyfrowego, jednak bardzo łatwo w tym przypadku o poruszenie fotografii.

Naprawdę mocno cieszy obecność obiektywu szerokokątnego, tym bardziej, że pozwala uzyskać zadowalające efekty oraz trybu nocnego, który nadal w mojej opinii w średniej półce nie ma konkurencji, pomimo, że daleko mu do osiągów znanych choćby z wersji P30 Pro. Aparat frontowy (24 Mpix, f/2.0) radzi sobie całkiem nieźle, jednak w przypadku zdjęć wykonywanych na tle nieba często zdarzają mu się przepalenia.

Oczywiście najlepiej będzie, gdy efekty zestawu z P30 Lite ocenicie sami (zdjęcia wykonywane w trybie auto z włączonym AI):

Ultraszeroki kąt, szeroki i 2-krotny zoom:

Podsumowanie

Huawei P30 Lite jest przede wszystkim bardzo kompletnym średniakiem. Dobrze wykonana obudowa, całkiem niezły ekran, świetny czytnik linii papilarnych i udany aparat mogą zachęcić do zakupu i smartfon może stać się hitem sprzedażowym w zestawie z abonamentem, szczególnie wśród użytkowników „mniej zainteresowanych technologią”. Jeżeli uda Wam się go wyrwać w korzystnej ofercie – polecam. W każdym innym przypadku, przypominam, obecnie w tej samej cenie można kupić choćby Huawei P20

Spis treści:

1. Obudowa, Wyświetlacz, Dźwięk, System, Działanie
2. Zabezpieczenia, Bateria, Aparat, Podsumowanie

smartfon Huawei P30 Lite smartphone
Huawei P30 Lite – średniak, któremu przydałaby się obniżka ceny (recenzja)
JAKOŚĆ WYKONANIA, WZORNICTWO, PORTY
8
WYŚWIETLACZ
8
DŹWIĘK
7
OPROGRAMOWANIE
6.5
DZIAŁANIE, PŁYNNOŚĆ, WYDAJNOŚĆ
7
ŁĄCZNOŚĆ
9
ZABEZPIECZENIA
8
BATERIA
7
APARAT
8.5
Ocena użytkownika0 głosów
0
Zalety
Solidne wykonanie
Estetyczny wygląd
Klasyczne złącze słuchawkowe minijack 3.5 mm
USB-C
NFC
Dioda powiadomień
Dobra wydajność
Świetnie umiejscowiony, błyskawiczny skaner linii papilarnych
Szybkie ładowanie
Bardzo dobry aparat...
...z obiektywem szerokokątnym
dualSIM (hybrydowy)
Gniazdo kart pamięci
Wady
Mocno wystający z obudowy aparat
Brak wodoodporności
Zdarzające się przycięcia interfejsu
Tylko przeciętna bateria
Brak Always On Display
Problemy z działaniem zewnętrznych launcherów
7.7
OCENA