Realme, czyli podmarka Oppo, tworzy… własną podmarkę

Strategie producentów smartfonów czasem mogą wydawać się dziwne, ale przestają takimi być, kiedy okazują się skuteczne. Tworzenie podrzędnych marek urządzeń często bywa opłacalne, dlatego Oppo zdecydowało, że Realme będzie miało własną.

Reklama

Historia ta przypomina nieco zabawę rosyjskimi matrioszkami. W 2001 roku powstało Oppo, które początkowo nie zajmowało się produkcją smartfonów na masową skalę, a bardziej znane było ze sprzedaży odtwarzaczy blu-ray. W ciągu lat rozwoju na rynku mobilnym, firma zdołała jednak tak urosnąć w siłę, by opanować rodzimy chiński rynek.

W 2018 roku powstało Realme, czyli podmarka Oppo (a tak naprawdę – BBK Electronics), operująca początkowo głównie na terenie Indii. W 2019 roku oddzieliła się od firmy-matki, powołując własny zarząd. Wciąż jest mocno związana z Oppo, choć dąży do rzeczywistej niezależności. Raczej nie uda się tego osiągnąć, póki obie firmy będą znajdować się pod skrzydłami jednego konsorcjum. Tak czy siak, Realme mocno się rozwija: wkrótce smartfony tego producenta oficjalnie będą dostępne w Polsce i zobaczycie je między innymi w salonach x-kom

Reklama

Kiedy dzieci mają dzieci

Mimo że Realme nie działa zbyt długo, doczekało się własnej podmarki. Kiedyś firma sama była na podobnej pozycji, co utworzone właśnie Narzo.

Nową linię smartfonów będzie można spotkać na terenie Indii. Na razie nie przekazano bardziej sprecyzowanych informacji na temat tego, w jakim obszarze rynku będzie operować ten świeży twór. Zgodnie z przewidywaniami 91mobiles, chodzi o stworzenie konkurencji dla podmarek Xiaomi, takich jak Redmi i Poco. Wychodziłoby więc na to, że będzie to firma zajmująca się produkcją urządzeń ze średniej półki sprzętowej i cenowej. Całkiem możliwe też, że stanie się także znana z oferowania telefonów budżetowych – to na takie konstrukcje jest w Indiach największy popyt.

Być może Narzo ewoluuje kiedyś w osobnego producenta, jak Realme jakiś czas temu. Na pewno usłyszymy na temat tej linii więcej, w miarę jak będzie się rozwijać.

Chińczycy kochają submarki

Chińscy producenci smartfonów lubią rozdzielać swoje linie produktowe na osobne marki. Xiaomi ma Redmi i Poco, Huawei ma Honora, Oppo miało (lub ma – zależy jak na to patrzeć) Realme. W ten sposób firmy są w stanie wydawać sporo bardzo podobnych do siebie smartfonów, których premiery można rozłożyć na cały rok i… jakoś ten biznes się kręci ;)

realme 6i oficjalnie. To pierwszy smartfon z procesorem MediaTek Helio G80

źródło: Realme, 91mobiles przez TNW