smartfon realme X2 Pro
realme X2 Pro (fot. realme)

Realme chce uniezależnić się od Oppo oraz wyjść poza rynek smartfonów

Realme ma ambicje, by uczynić z siebie całkiem oddzielną firmę, niezależną od Oppo, zainteresowaną między innymi inwestycjami w rynek Smart Home.

Reklama

Dyrektor Handlowy Realme na Tajwan, Chung Hsiang-wei, wyraził opinię, że firma mogłaby rozwijać się samodzielnie, jeśli skala działalności będzie nadal powiększać się w dotychczasowym tempie. Jest to możliwe, ponieważ przedsiębiorstwo ma już własny zespół badawczo-rozwojowy i oczekuje, że wkrótce otworzy własne linie produktów. Chodzi także o sprzęt spoza działu smartfonów.

Na razie Realme blisko współpracuje z Oppo

Obecnie realme mocno polega na Oppo, jeśli chodzi o zasoby i produkcję. Podobnie rzecz się ma z oprogramowaniem – na smartfonach Realme działa nakładka systemowa ColorOS, z kilkoma niewielkimi modyfikacjami. W jednym z wywiadów, Madhav Sheth, będący szefem firmy, powiedział:

„Dzielimy się wieloma zasobami (z Oppo), takimi jak produkcja, kontrola jakości i wiele innych. Ale mamy też własny zespół pracujący nad funkcjami, których oczekują użytkownicy Realme.”

Mimo że współpraca Realme i Oppo jest ścisła, to Chung Hsiang-wei twierdzi, że bazy użytkowników tych firm się nie pokrywają. Podczas gdy 60% użytkowników Oppo to kobiety, w Realme 60% użytkowników to mężczyźni. Dyrektor podkreślił również, że Oppo zmierza w kierunku segmentu smartfonów premium, a Realme chce skoncentrować się na młodszych – a co za tym idzie mniej zamożnych – użytkownikach.

Realme ewidentnie bardziej skupia się na odbiorcach poszukujących niedrogich telefonów i najpewniej będzie jedną z pierwszych firm oferujących smartfon z 5G, pochodzący z budżetowej półki. Na takie urządzenie zapowiada się model X50 5G, o którym pierwsze plotki rozsyła sama firma.

Budżetowy realme 5 zadebiutował w Europie. Zamówicie go też do Polski (+ promocja)

Poszerzanie linii produktowej

Choć Realme wydaje się strzelać nowymi modelami smartfonów jak z karabinu, Chung twierdzi, że firma ma już określone cele, jeśli chodzi o urządzenia spoza tego rynku. Potwierdził na przykład, że wkrótce powinniśmy zobaczyć pierwsze produkty wearables, a także bezprzewodowy zestaw słuchawkowy.

Strategia firmy brzmi nieźle, i wydaje się, że Realme chce stać się nowym Xiaomi. A ma do tego predyspozycje, bo już jest czwartą co do wielkości marką smartfonów w Indiach i siódmą na świecie. Z całkowitym zasięgiem 20 krajów i koncentracją na tworzeniu niedrogich urządzeń, w przyszłości będzie sporym zagrożeniem dla takich gigantów jak Xiaomi i Samsung.

Jak zauważają analitycy Counterpoint, 

„Realme może stać się poważnym konkurentem na rynku w przyszłym roku, ponieważ ruch będzie widoczny głównie na rynkach wschodzących i w sprzedaży internetowej. Stosunek jakości do ceny będzie miał kluczowe znaczenie w czasie stagnacji wzrostu gospodarczego na świecie.”

źródło: Digitimes przez Android Authority