realme 9 (fot. realme)

realme 9 bez modemu 5G – świetny smartfon „na teraz”

realme wypluwa z fabryk nowe modele smartfonów z szybkością karabinu maszynowego. Teraz możemy zapoznać się z realme 9, czyli następcą ubiegłorocznego, udanego średniopółkowca.

realme 9 – póki jeszcze nie mamy 5G

Doskonale wiemy, jak wygląda sytuacja w kontekście sieci 5G w Polsce. Wszyscy, włącznie z operatorami sieci komórkowych, czekamy aż odbędzie się odwlekana latami (!) aukcja na przydzielenie dodatkowych pasm częstotliwości (3480-3800 MHz, 4 bloki po 80 MHz), umożliwiających powszechne udostępnianie znacznie szybszego internetu w technologii 5G. Wobec opieszałości regulatorów i opóźnień w przygotowywaniu odpowiednich podstaw prawnych, obecnie zakup smartfona tylko po to, żeby korzystać z sieci 5G, nie ma większego sensu. Dlatego konstrukcje z modemami 4G LTE wciąż powstają.

Właśnie takim smartfonem jest realme 9. Jako następna realme 8, może pochwalić się ważnymi zmianami w specyfikacji. Ekran wykonano w technologii AMOLED, ma 6,4 cala i wyświetla obraz w rozdzielczości Full HD+, przy odświeżaniu 90 Hz. Z przodu znalazł się otwór na aparat 16 Mpix.

realme 9 (fot. fonearena)

W środku znajdziemy działającego Snapdragona 680, co jest sporym skokiem względem ubiegłorocznego modelu z MediaTekiem Helio G96. Podstawowa wersja ma 6 RAM i 128 GB pamięci wewnętrznej, której część (5 GB) można dodatkowo wydzielić jako pamięć operacyjną.

Co ciekawe, nawet w tak – wydawałoby się – podstawowym modelu ze średniej półki, zastosowano aparat główny 128 Mpix z wykorzystaniem matrycy Samsung ISOCELL HM6. Jak zapewnia firma, taka gęstość pikseli pomoże uzyskiwać naprawdę dobre efekty cyfrowego zoomu. Oprócz tego, na wysepce z kamerami znajdzie się 8-megapikselowy aparat z obiektywem ultraszerokokątnym 120° i aparat makro 2 Mpix.

Użycie panelu AMOLED umożliwiło wykorzystanie czytnika linii papilarnych w ekranie. Urządzenie jest Dual SIM-em i działa na Androidzie 12 z nakładką realme UI 3.0. Całość zasilana jest przez baterię 5000 mAh z opcją szybkiego ładowania 33 W. Obudowa ma 7,9 mm grubości i waży 178 g.

Jak na razie, dostępność jest ograniczona do Indii, ale praktycznie pewne jest, że model ten będzie sprzedawany także u nas.

Ceny realme 9 to:

  • 17999 rupii (~1020 złotych) za opcję 6 GB/128 GB,
  • 18999 rupii (~1070 złotych) za opcję 8 GB/128 GB.