raspberry pi 5 grafika
Źródło: Raspberry Pi

Raspberry Pi 5 zadebiutował. Majsterkowicze będą zadowoleni

Najdłuższa przerwa pomiędzy kolejnymi głównymi generacjami małego komputera dla tych, którzy lubią bawić się informatyką przy okazji ucząc się co nieco, właśnie się zakończyła. Raspberry Pi 5 został zaprezentowany w całej swojej mikro-okazałości. Co oferuje?

Szybki powrót do zdrowia

Pod koniec 2022 roku prezes Raspberry Pi był przekonany, że 2023 będzie rokiem, w którym firma zajmie się lizaniem ran po ciężkich latach 2020-2022 (wiecie – łańcuchy dostaw, pandemia). Wszyscy byli zatem niemal pewni, że Model 4 z 2019 nie otrzyma następcy w tym roku.

Jak widać, faza powracania do zdrowia w firmie przebiegła jednak nader sprawnie i udało się zaprezentować Raspberry Pi 5 w tym roku. Wszystko wskazuje na to, że warto było czekać na następcę „czwórki”.

Raspberry Pi 5 – specyfikacja

Mózgiem zestawu jest układ składający się z 64-bitowego, 4-rdzeniowego procesora Arm Cortex-A76 o taktowaniu 2,4 GHz. W porównaniu do Raspberry Pi 4, można zatem liczyć na niemal 2-3 razy więcej mocy. Za grafikę odpowiada chip VideoCore VII o taktowaniu 800 MHz.

Nowy model minikomputera jest dla firmy rewolucyjną konstrukcją. Po raz pierwszy pojawia się bowiem część zaprojektowana przez Raspberry Pi Foundation. Tym komponentem jest mostek południowy – element realizujący połączenia pomiędzy procesorem a m.in.: BIOS-em, zegarem czasu rzeczywistego, sterownikiem RAID, magistralą USB, czy złączem Ethernet.

Podobnie jak w poprzednikach, nadajniko-odbiorniki MIPI o prędkości 1,5 Gb/s umożliwiają podłączenie dwóch kamer lub wyświetlaczy oraz moduł Bluetooth 5.0 z obsługą technologii Bluetooth Low Energy. Nowością jest natomiast obecność PCI Express 2.0. Aby jednak wykorzystać możliwości nowego interfejsu, potrzebny jest osobny adapter typu M.2 HAT.

Na liście dostępnych gniazd znajdziecie:

  • HDMI o maksymalnej obsługiwanej rozdzielczości 4K i 60 Hz oraz ze wsparciem dla HDR,
  • 2x USB 3.0,
  • 2x USB 2.0,
  • Gigabit ethernet,
  • microSD,
  • Zasilanie 5V DC za pomocą złącza USB-C.

Raspberry Pi 5 nie uchronił się jednak przed inflacją. Na szczęście nie jest to drastyczna zmiana.

Poprzednik dostępny był w dwóch konfiguracjach: z 4 GB RAM-u (LPDDR4-2400) w cenie 55 dolarów oraz 8 GB RAM-u, która kosztowała 75 dolarów.

Nowy mikrokomputer będzie dostępny od października w wersji z 4 GB RAM-u (LPDDR4X-4267) za 60 dolarów (~265 złotych) oraz z 8 GB RAM-u w cenie 80 dolarów (~350 złotych). Układ powinien pozostać w produkcji do stycznia 2035 roku, więc nie musicie się spieszyć z zakupem.