Qualcomm Snapdragon Wear
źródło: Qualcomm

Qualcomm pracuje nad nowym procesorem do smartwatchy

Segment procesorów do wearables nie rozwija się tak dynamicznie, jak rynek układów do smartfonów i tabletów. Qualcomm pracuje jednak nad kolejną propozycją, która ma trafić do smartwatchy. I zapowiada się ona bardzo obiecująco.

O ile ludzie wyjątkowo chętnie kupują różnej maści opaski fitness, tak do smartwatchy w pełni tego słowa znaczeniu już o wiele trudniej jest ich przekonać. Wyjątkiem jest Apple Watch, który sprzedaje się jak ciepłe bułeczki. Producenci inteligentnych zegarków z Wear OS by Google mogą jednak tylko pomarzyć o takiej sprzedaży.

Reklama

Mimo że sytuacja wygląda tak, jak wygląda, Qualcomm nie ustaje w wysiłkach, aby smartwatche mogły zaoferować więcej funkcji i większe możliwości. Jak donosi serwis WinFuture, Amerykanie pracują nad dwiema nowymi platformami do wearables, które noszą oznaczenia WTP2700 i WTP429W. Jeśli pomyślnie przejdą one wszystkie testy (aktualnie bowiem znajdują się we wczesnej fazie Equipment Verification Testing), mogą trafić na rynek jako Snapdragon Wear 2700 lub Snapdragon Wear 429.

Jak wynika z informacji przekazywanych przez serwis źródłowy, wygląda na to, że wspomniane platformy bazują na procesorze Qualcomm Snapdragon 429, bowiem składają się z czterech rdzeni ARM Cortex-A53 i wykorzystują 64-bitową architekturę. Co więcej, wyprodukowano je z wykorzystaniem 12-nm procesu technologicznego.

To spory krok naprzód względem Snapdragona Wear 3100, który ma cztery rdzenie ARM Cortex-A7, bazuje na architekturze 32 bit i jest produkowany w 28-nm litografii. Ogromny postęp widać więc we wszystkich aspektach, co przełoży się na znacznie większą wydajność, ale jednocześnie też efektywność energetyczną.

Wspomniane platformy testowane są wraz z 1 GB LPDDR3 RAM i 8 GB pamięci wbudowanej typu eMMC – w obu przypadkach to aż dwa razy więcej niż oferują współczesne smartwatche z Wear OS. Oprócz tego zapewniają one także wsparcie dla łączności Bluetooth 5.0 i LTE oraz pamięci flash eMMC 5.1.

Chociaż nowa platforma do inteligentnych zegarków zapowiada się niezwykle obiecująco, to serwis źródłowy jest zdania, że nie będzie ona gotowa w tym roku, a dopiero w przyszłym. Na spory skok w tym segmencie trochę sobie więc poczekamy.

Źródło: WinFuture przez 9to5Google