Przezroczysta ładowarka Apple (fot. Giulio Zompetti)

Zobacz, czego oczy nie widzą – po tym inaczej spojrzysz na akcesoria Apple

Urządzenia elektroniczne z przezroczystymi obudowami mają swój urok. Spójrz, co kryją w sobie popularne gadżety Apple, w których podzespoły zwykle zasłaniane są warstwą białego plastiku.

Przezroczyste AirPodsy wyglądają obłędnie

Biały, czysty, wręcz sterylny styl urządzeń Apple podoba się wielu użytkownikom sprzętów tej marki. Ponieważ jednak elementy, z których zbudowane są te gadżety, są ukryte przed oczami użytkownika, rzadko kiedy się o nich myśli. Przezroczyste obudowy to coś, co pozwala na chwilę zatrzymać się i zastanowić nad złożonością nawet tak niewielkich drobiazgów.

Giulio Zompetti jest prawdziwym pasjonatem, kolekcjonującym prototypowe urządzenia Apple. W jego ręce w ostatnich miesiącach wpadły egzemplarze przezroczystych AirPodsów oraz ładowarki Apple o mocy 29 W. Ich transparentne obudowy ujawniają, jak w ich wnętrzu rozmieszczono poszczególne części, a nawet jak poprowadzono przewody.

Co ciekawe, Apple swego czasu miało lekkiego „kręćka” na punkcie półprzezroczystych, mlecznych elementów obudowy. Było to jeszcze zanim w firmie upowszechnił się aktualny, jednolity styl.

Apple już się w to nie bawi, ale inni – tak

Ponieważ Apple od dawna nie stosuje w swoich produktach przezroczystych lub półprzezroczystych obudów, inne firmy postanowiły, że w ten sposób wyróżnią się na rynku. Jedną z nich jest Nothing – przedsiębiorstwo powstałe dzięki staraniom współzałożyciela OnePlusa.

Nothong Ear 1 – tym wypadku przezroczyste jest głównie etui, ale zawsze to coś

Idea przezroczystych obudów – na przykład w smartfonach – raczej się wyczerpała. Jednymi z ostatnich sprzętów, do których można było zajrzeć przez przezroczyste plecki telefonu, były Xiaomi Mi 10 Explorer Edition oraz Nubia Red Magic 5G Transparent Edition.

Producenci urządzeń mobilnych raczej rzadko sięgają po przezroczysty materiał. Powodów jest sporo: na takich powierzchniach bardzo szybko widać rysy, a ekspozycja wnętrza zwykle nie jest zbyt efektowna. Wobec powyższego, po tego typu edycje sięgają głównie gadżeciarze i pasjonaci. A to z kolei jasny sygnał na twórców urządzeń: klienci prędzej wybiorą coś, co się mieni różnymi kolorami tęczy niż rzecz o przezroczystej obudowie. Prawda czasu, prawda ekranu.