smartfon iPhone 11 smartphone
Notch po raz drugi. Kryje on przednią kamerkę i moduł Face ID.

Przedni aparat iPhone 11 w DxOMark: tylko poprawny

Specjaliści z firmy DxO przetestowali możliwości przedniej kamerki w smartfonie Apple iPhone 11. Wynik, jak na produkt amerykańskiej firmy, może nieco rozczarowywać.

Reklama

Poza pierwszą dziesiątką

iPhone 11 otrzymał w teście DxOMark dla przednich aparatów ocenę 91 punktów, co na chwilę powstawania niniejszej publikacji, daje mu 13 miejsce w rankingu prowadzonym przez DxO. Wyprzedziły go, między innymi, topowe smartfony Samsunga, Huawei, GoogleAsus ZenFone 6.

Reklama

Oczywiście, 91 punktów w DxOMark to nadal bardzo przyzwoity wynik, pozwalający pozostawić w pokonanym polu takie smartfony, jak Huawei P30 ProOnePlus 7 Pro czy Honor 20 Pro, jednak po urządzeniu wyprodukowanym przez Apple, które przecież tak chętnie podkreśla, że jego smartfony świetnie nadają się do mobilnej fotografii, także tej wykonywanej przednią kamerką, mogliśmy się spodziewać niego więcej.

fot. DxO

Jeśli selfie to tylko z ręki

Tym, co zadecydowało, że iPhone 11 nie zagościł w pierwszej dziesiątce czy nie zrównał się z modelem iPhone 11 Pro Max (choć tylko różnicą jednego punktu!) był fakt, że ustawiony domyślnie punkt ostrości w 11 jest bliższy niż ten w 11 Pro Max. Co to oznacza w praktyce? Ni mniej ni więcej tyle, że przy wykonywaniu fotografii z większej odległości (w domyśle: przy zastosowaniu selfie sticka) możemy mieć większy problem z ich ostrością niż w przypadku wyższego modelu z linii iPhone 11. Należy zatem nieco ostrożniej manipulować kijkiem do selfie, najlepiej nie korzystając z jego maksymalnej długości.

DxO to nie wyrocznia

Przy tym wszystkim nie należy jednak zapominać, że testy DxO i procedura testowa firmy, są dość kontrowersyjne i w żadnym wypadku nie należy brać ich wyniku jako nieomylnej wyroczni czy argumentu decydującego o zakupie danego sprzętu. O tym, że  iPhone 11 nie znalazł się w pierwszej dziesiątce zadecydował tylko jeden punkt, który dla osób niekorzystających z selfie sticków nie będzie odczuwalny w ogóle.

iPhone 11 to bardzo dobry smartfon, w dodatku, jak na firmę Apple, dość rozsądnie wyceniony, dlatego tym bardziej rezultat w DxoMark nie powinien decydować o decyzji zakupowej kogokolwiek z nas.

Źródło: DxO

 1. Nie ma to jak porównywać telefon z zeszłego roku do tegorocznych, zobaczymy jak wypadnie ip12 :)

   1. Napisane że wygrywa z p30pro, op7pro honorem20pro więc z telefonami z zeszłego roku wygrywał :) może poza eskami od Samsunga

    1. Gdyby nie wygrał z 1+ i honorem to byłby to już crap totalny:) Co to za konkurencja, skoro z honora żaden flagowiec a 1+ nigdy nie były w czołówce aparatów w przeciwieństwie do jabłek.
     Jedyny konkurent tutaj to p30 pro, zresztą z całą serią S i Note od Samsunga przegrywa i to jest tak naprawdę najpoważniejszych konkurent.

   1. Niezauważyłeś chyba tego że użytkowniczki iPhone’ów fotografują swoje odbicie w lustrze żeby na zdjęciu było je widać razem z iPhone’em .

  1. Nie są idealne, ALE są powtarzalne, co daje im jedną cechę której nie mają recenzenci – całkowitą obiektywność…

    1. Tam głównie w laboratorium swoim robią zdjęcia, dodatkowo obiekty zdjęć, ustawienie ich itp. są niezmienne od lat (jak wprowadzili nową metodę tylko zmienili), więc tak powtarzalność jest. Inną sprawą jest sytem punktacji który za każdą soczewkę dodaje punkty a za jej brak odejmuje i stąd kwiatki pokroju Xiaomi Note 10 lepsze od Pixela 4… jak wspominałem nie jest to system idealny.

     1. Wszedłem teraz w najnowszy test S20 Ultra. Na oko jakieś 90% ujęć na dworze. No chyba, że mają laboratorium jak studio w „Truman Show”.

     2. Może coś się zmieniło, ze 2 lata temu umieścili filmik jak odbywa się proces testowania

     3. Raczej nie, Apple pompowało grube hajsy na DxO i jakoś nie widać przełożenia?? Zobacz sobie stary artykuł na androidauthority gdzie firma upubliczniła swoje zarobki :-)

     4. nie jestem fanem tej marki ale nie opowiadaj bzdur ze Apple próbowało bo oni akurat tego nie musza robić , jeśli tak jest to pokaz dowody a nie dyrdymały

   1. nie, warto poczytać w sieci co wiele portali myśli na ten temat a te suche statystyki to bez urazy karma dla naiwnych

 2. Tak trochę poza tematem, ale czy was też disqus co chwilę wylogowuje i trzeba się ponownie logować za każdym razem by dodać komentarz?

     1. Sprawdziłem teraz i zarówno w Operze Touch jak i w Safari dzieje się tak samo ?

 3. Fon może i fajny, ale nie w cenie 3599 zł za 64GB storage i ekran LCD. Nagrywa w 4K … no fajnie, a gdzie pomieścić te 4K?

 4. Mi we frontowym aparacie przeszkadza zwłaszcza to, jak łatwo zrobić rozmazane zdjęcie. W przypadku gdy chcę zrobić je jedną rękę, wciskam przycisk głośności. Robiąc zdjęcie taką metodą telefon zawsze jakoś drgnie i czasami to wychodzi tragicznie. Z drugiej strony i tak w moim przypadku służy głownie do wideo rozmów, a zdjęć bardzo rzadko. Co jednak nie znaczy, że w telefonie za takie pieniądze tak powinno być.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama