Folding@home

Wspomóż walkę z koronawirusem przy pomocy swojego komputera!

Czy można lepiej zacząć tydzień niż od pomagania? Nie wydaje mi się, tak więc wychodzę do Was z pewną propozycją. [email protected] to program, który w sieci znany jest już od lat – pozwala on wykorzystać moc naszego komputera do badania przeróżnych dolegliwości, co może znacząco pomóc w walce z nimi. Od niedawna na celowniku tejże aplikacji znalazł się znany już wszystkim koronawirus SARS-CoV-2. W momencie, w którym piszę ten tekst, COVID-19 zabił już ponad 6000 osób na całym świecie, a od niedawna zmaga się z nim również Polska. To co, pomożecie?

Reklama

Jak wszyscy dobrze wiedzą, jedną z najliczniejszych grup posiadających mocne komputery są gracze. Tak więc do nich przede wszystkim jest skierowany ten apel — lecz pamiętajcie, że liczy się każda pomoc, nawet ta najmniejsza. Sprawa jest bardzo prosta: każda osoba chętna do pomocy może zainstalować na swoim komputerze program [email protected] w celu przyłączenia się do ogólnoświatowej walki z koronawirusem, wspierając naukowców mocą obliczeniową swojego komputera. Do wzięcia udziału w tej akcji zachęca Nvidia na swoim oficjalnym profilu na Twitterze. Cóż, SARS-CoV-2 spowodował, że tegoroczny IEM odbył się bez publiczności, a wiele imprez, takich jak targi E3, zostały odwołane lub przesunięte — pora pokazać COVID-19 kto tu rządzi ;)

Reklama

Na koniec słówko o tym, jak sam program działa. Aplikacja [email protected] zużywa niewykorzystaną przez nas moc naszego komputera do obliczeń związanych z walką z koronawirusem. Najprościej można to wytłumaczyć na takim oto przykładzie: gdy my wykorzystujemy ok. 30% naszego CPU i GPU, to program pobiera pozostałe 70% mocy. Oczywiście, jak nie trudno się domyślić, nasz sprzęt będzie wtedy działał ciągle na najwyższych obrotach, powodując wyższy pobór prądu. W każdej chwili możemy program [email protected] odinstalować lub wyłączyć — jeśli tylko zajdzie taka potrzeba.

Aplikację [email protected] możecie pobrać w TYM MIEJSCU.

Dostępna jest wersja na Windowsa, macOS, a także na kilka dystrybucji Linuxa. Ważna sprawa: pamiętajcie, by podczas działania aplikacji zaznaczyć w niej opcję „Any disease”, w której to koronowirus ma najwyższy priorytet.

#zostańwdomu, czyli w co zagrać podczas domowej kwarantanny

Nie pozostało mi więc nic innego, jak prosić również i Was o wsparcie w walce z koronawirusem SARS-CoV-2. Jeśli postanowiliście zainstalować aplikację [email protected] na swoim komputerze, to pochwalcie się w komentarzach specyfikacją swojego PeCeta – zobaczmy, kto z nas ma największą siłę pomagania ;)

Zapraszamy do wspólnego pomagania w team #Tabletowo.pl z numerem #1205!

Aktualizacja:

Do akcji przyłączamy się oczywiście jako redakcja, „największe armaty” odpalił Jakub Malec, zobaczcie zresztą sami:

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1138731076474727&id=100010135351739

 

Źródło: Twitter, Redditfoldingathome.org

 1. Chętnie udostępnię Ryzen 7 3700X i RX 5600XT ale…
  Po zainstalowaniu i przeliczeniu jednej porcji danych przez 3700X od 3h nie liczy niczego z komunikatem „No WUs available for this configuration” i „Could not get an assignment”

 2. Ja tylko bardzo żałuję, że Google zrezygnowało ze wspierania NACL w przeglądarce dzięki czemu wcześniej była możliwość uruchomienia liczydła bez dodatkowych ceregieli praktycznie wszędzie.

 3. Ze strony

  https://foldingathome.org/start-folding/

  pobieramy klienta folding dla windows

  w przypadku innych systemów używamy linku

  https://foldingathome.org/alternative-downloads/

  po pobraniu instalujemy go. Wybieramy express install. Przenosi nas na stronę web clienta. Wybieramy Set up an identity i start folding.
  W polu Name wpisujemy swoją nazwę użytkownika. W polu Team Number 276. Podczas instalacji będziemy potrzebować indywidualnego klucza użytkownika tzw. passkey który otrzymamy tutaj:

  https://apps.foldingathome.org/getpasskey

  passkey jest niezbędny aby liczyć na indywidualne konto użytkownika w teamie, możemy na dowolnej ilości stanowisk komputerowych liczyć instalując klienta z własną nazwą użytkownika i passkey.

  Nazwę Teamu podajemy 276 jest to team Poland

  statystyki teamu oraz wykaz użytkowników znajdziemy tutaj:

  https://folding.extremeoverclocking.com/team_summary.php?s=&t=276

  lista użytkowników:

  https://folding.extremeoverclocking.com/user_list.php?s=&t=276

  i walczymy ku chwale Teamu Poland.

  p.s możemy wygenerować sobie sygnaturkę jako podpis pod postem

  https://folding.extremeoverclocking.com/?nav=IMAGES

 4. no szkoda tylko że nikt oficjalnie nie informuje że ten program i udostępnianie mocy obliczeniowej komputera niszczy karty graficzne tak jak koparki do kryptowalut.
  niestety nie da się procentowo ustalić z jakiej mocy ma program kożystać a ustawienie jakie jest Light-Medium-Full to tylko pozory bo przy ustawieniu light nie pobiera danych do analizy a przy medium zużywa 100% tego co aktualnie pozostało, czyli karty się grzeją do granic możliwości.
  wyłączone zostaje zabezpieczenie temperaturowe
  20:29:10:WU02:FS02:0x22:Temperature control disabled. Requirements: single Nvidia GPU, tmax must be < 110 and twait >= 900
  i wszystko hula na maksymalnych obrotach.
  sam zainstalowałem na głównym komputerze z chłodzeniem wodnym więc daje radę ale jutro jak odpalę drugiego „staruszka” gdzie nie będzie mi szkoda kart graficznych to na głównym wyłączę, chyba że wprowadzą płynną regulację bez oszukiwania.

 5. Dla zainteresowanych, w Folding advanced control można dokładnie zdefiniować ile wątków procesora CPU i GPU ma używać program. Wartość domyślna to -1 (czyli automatycznie tyle ile się da). Ja wyciągnełem w pracy wszystkie nieużywane już sprzęty i łącznie nazbierało się 60 wątków procesora i 1 całkiem solidna grafika. Sprzęd wypracował już 1600 jednostek. Chciałem się tylko dowiedzieć czy jest jakaś Polska grupa utworzona dla tego projektu?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama