Wirus wygrał. IEM 2020 bez udziału publiczności!

O tym, że impreza Intel Extreme Masters 2020 zostanie odwołana mówiło się od samego rana, kiedy to padła informacja, jakoby Wojewoda Śląski miał się udać na konsultacje w kwestiach bezpieczeństwa organizowanego przedsięwzięcia. Niestety, najgorszy dla wszystkich graczy scenariusz właśnie został potwierdzony.

IEM 2020 bez udziału publiczności

Tuż po godzinie 19:30, w przededniu rozpoczęcia turnieju, Śląski Urząd Wojewódzki przekazał informację, zgodnie z którą tegoroczny IEM odbędzie się, ale nie weźmie w nim udziału publiczność. 

Najwięcej kolorytu imprezom tej klasy daje właśnie udział publiczności. Wielotysięczne tłumy czekające w kolejce na wejście do Spodka to już widok, który na trwałe zapadł w pamięci wszystkim, którzy kiedykolwiek interesowali się tym wydarzeniem. Wypełniona do ostatniego miejsca słynna hala żywiołowo reagowała na poczynania graczy ze światowej elity, którzy w odgłosach aplauzu walczyli o cenne trofea i miano tego jednego, jedynego, najlepszego z najlepszych. IEM 2020 bez publiczności, czyli najważniejszej części swojego niepowtarzalnego klimatu, traci sens.

Co z wydarzeniami towarzyszącymi?

Na obecną chwilę nie dysponujemy oficjalnym stanowiskiem organizatora imprezy, ESL, odnośnie tego w jaki sposób zostanie rozegrany turniej, skoro nie będzie mogła w nim wziąć udziału publiczność. Nie mamy również informacji odnośnie dalszego losu wydarzeń towarzyszących, takich jak IEM Expo, podczas którego prezentują się, między innymi, najważniejsi producenci sprzętu dedykowanego graczom. Gdy tylko stosowny komentarz ESL się pojawi, niezwłocznie zaktualizujemy ten wpis. 

To, że jedno z najważniejszych na świecie wydarzeń w branży gamingowej odbędzie się bez udziału publiczności to z pewnością bardzo smutna informacja. Nie zapominajmy, że wielu uczestników i widzów zdążyło już przyjechać do Katowic, skąd przyjdzie im wrócić w poczuciu rozczarowania z powodu braku możliwości oficjalnego spotkania z innymi uczestnikami, czy obejrzenia na żywo zmagań swoich faworytów. Należy jednak wziąć pod uwagę, że bezpieczeństwo uczestników jest najważniejsze, a w sytuacji gdy zagrożenie rozprzestrzenieniem się wirusa jest duże, lepiej unikać dużych skupisk ludzi.

Decyzja Wojewody Śląskiego, podobnie jak w przypadku odwołania innych imprez, w tym MWC 2020 jest ciężka do zaakceptowania, zwłaszcza przez entuzjastów, ale w obecnej sytuacji należy ją przyjąć za słuszną i w pełni uzasadnioną.

Aktualizacja 27.02.2020 r. g. 20:05

ESL, organizator IEM 2020 poinformował że w pełni respektuje decyzję Wojewody Śląskiego. Organizator zobowiązał się do zwrotu kosztów biletów, poinformował również, że zaplanowane rozgrywki i transmisje z nich odbędą się zgodnie z harmonogramem.

Pełny tekst komunikatu:

„O 19:45 otrzymaliśmy informację od Wojewody Śląskiego, że zgoda na wydarzenie masowe, jakim jest Intel Extreme Masters została wycofana. Dotychczas mieliśmy zgodę na przeprowadzenie wydarzenia, która kilka razy była potwierdzana w ciągu ostatnich dni. Ostatni raz, gdy decyzję potwierdzono nam kilka godzin temu. Wojewoda Śląski, Jarosław Wieczorek, wydał decyzję o wycofaniu zgody na przeprowadzenie imprezy masowej przez ESL w Katowicach. W związku z tą decyzją, Intel Extreme Masters Katowice 2020 odbędzie się bez udziału publiczności.

ESL respektuje i rozumie decyzję Wojewody oraz powody jej wydania i obecnie pracuje nad dotarciem do posiadaczy biletów, gości i mediów. Bilety będą w pełni zrefundowane. Turniej zostanie rozegrany zgodnie z planem bez udziału publiczności i będzie transmitowany w Internecie i w telewizji.”

Wiemy już też, że Expo się nie odbędzie, a wstęp do Spodka będą miały jedynie akredytowane media.

Źródło: Śląski Urząd Wojewódzki