Intel Meteor Lake
źródło: Cnet

Procesory Intel Meteor Lake będą tworzone w procesie Intel 4, a ich zintegrowane GPU w 3 nm

W sieci pojawiły się kolejne informacje dotyczące nadchodzących 14. generacji procesorów Intela. Producent już jakiś czas temu zapowiedział, że seria Meteor Lake będzie wytwarzany w 7 nm procesie litograficznym Intel 4. Jak się okazuje, reszta czipu może być tworzona przez firmy trzecie, w jeszcze niższych procesach technologicznych.

Intel Meteor Lake będzie tworzony w 7 nm, a jego GPU w 3 nm

Debiut 12. generacji procesorów Intela jest dla producenta bardzo ważny, bowiem po 6 latach szlifowania 14 nm procesu technologicznego w segmencie desktop, producent wreszcie przerzucił się na niższą, 10 nm litografię. Wszystko wskazuje na to, że zaledwie dwie generacje układów będą z niej w pełni korzystały (12. i 13.), natomiast seria procesorów Meteor Lake ma być produkowana w 7 nm procesie technologicznym Intel 4.

Intel Meteor Lake
źródło: Ctee

Co ciekawe, tworzenie układów 14. generacji od Niebieskich ma odbywać się dzięki technologii Foveros, która była wykorzystywana w pierwszych hybrydowych CPU producenta Intel Lakefield. Technika ta ułatwia trójwymiarową implementację układów scalonych, dzięki czemu na mniejszej powierzchni może znaleźć się większa liczba rdzeni. Ponadto, procesory Meteor Lake będą w pełni korzystały z funkcji EMIB (która jak dotychczas była zarezerwowana jedynie dla serwerowych układów), mającej na celu zapewnienie stabilniejszych połączeń, o wyższej przepustowości między mikroukładami znajdującymi się w procesorze.

Nadchodzące CPU 14. generacji Intela będą oferowały zintegrowane układy graficzne wykonane w nowej architekturze Xe-LP Gen 12.7, która ma zapewnić wysoki skok wydajności względem istniejącej Gen 12.2. Omawiane GPU mają mieć na pokładzie nawet 192 jednostki wykonawcze EU (obecna generacja zapewnia jedynie 96 EU), przez co wydajność iGPU nowej generacji może być zdecydowanie wyższa, w porównaniu do obecnych rozwiązań.

Wyżej wspomniane zintegrowane karty graficzne Xe-LP mają być produkowane nie przez Intela, a przez TSMC – w 3 nm procesie litograficznym. Z fabryk tajwańskiego giganta technologicznego będą także wychodzić nadchodzące dedykowane GPU z serii Intel Arc Alchemist. Procesory Meteor Lake powinny mieć swoją premierę w 2023 roku.