Reklama
procesor AMD Ryzen 5000 processor
AMD Ryzen 5000 (źródło: AMD)

Nadchodzące procesory AMD Ryzen 6000 ze wsparciem pamięci DDR5

Niespełna kilka miesięcy temu pojawiły się informacje, że dopiero procesory z serii AMD Ryzen 7000 otrzymają wsparcie nowego standardu pamięci DDR5. Okazuje się jednak, że nadchodząca seria AMD Ryzen 6000, o nazwie kodowej Rembrandt, otrzyma wsparcie modułów RAM piątej generacji.

Reklama

AMD Ryzen 6000 Rembrandt z obsługą DDR5

Po sześciu latach, wysłużone już moduły DDR4 (które po raz pierwszy trafiły do 14-nm procesorów Intel Skylake 6. generacji), zostaną zastąpione przez całkowicie nowy standard modułów pamięci operacyjnej. Oczywiście producenci nie porzucą nagle „czwórki”, jednak obecna technologia będzie powoli wypierana, na początku w wysokiej półce cenowej. Pierwszymi konsumenckimi procesorami, które będą w stanie obsłużyć kontroler DDR5, będą CPU z serii Intel Alder Lake.

Dowiedzieliśmy się, że nadchodzące CPU z serii AMD Ryzen 6000 (Rembrandt) także będą wspierały pamięci piątej generacji. Potwierdzają to zrzuty ekranu z bazy danych UserBenchmark. Niestety, ale test został usunięty z portalu, jednak screeny wyników zostały zachowane. Jak widać, dany procesor jest wciąż próbką inżynieryjną z 8 rdzeniami fizycznymi oraz 16 wątkami.

AMD Ryzen 6000 Rembrandt
(źródło: Videocardz)

Warto wspomnieć, że CPU Rembrandt będą pierwszymi procesorami Czerwonych produkowanymi w 6-nm procesie litograficznym (najprawdopodobniej przez TSMC), na podstawie ulepszonej architektury Zen 3+.

AMD Ryzen 6000 Rembrandt
(źródło: Videocardz)

Układ został sparowany z pojedynczym modułem DDR5 o pojemności 16 GB, cechującym się częstotliwością 4800 MHz i opóźnieniami CL40. W teście syntetycznym uzyskał 111 punktów w teście jednego rdzenia, a w konfiguracji 8 rdzeniowej 740 punktów. Porównując to z mobilnym Ryzenem 7 5800H, który wykazuje odpowiednio 132 i 875 punktów, mamy zauważalnie mniejszy wynik.

Warto jednak wspomnieć, że są to wczesne testy, które nie mają na celu zweryfikowania wydajności układu, tylko jego stabilności. Procesory AMD Ryzen 6000 Rembrandt powinny zostać zaprezentowane już na początku następnego roku, najpewniej w okolicach wydarzenia CES 2022.