Intel Alder Lake procesor
Intel Alder Lake (źródło: Videocardz)

W pierwszej kolejności zadebiutują tylko topowe procesory Intel Alder Lake

Premiera procesorów Intela 12. generacji ma odbyć się już za kilka dni. Najnowsze informacje sugerują, że technologiczny gigant z Santa Clara początkowo planuje wprowadzić tylko topowe układy z serii Intel Alder Lake, mianowicie te, które oferują odblokowany mnożnik.

Techniczna strona CPU z serii Intel Alder Lake

Jak wiemy, 12. generacja procesorów Intela wniesie wiele nowości. Będą to bowiem pierwsze desktopowe konsumenckie układy o hybrydowej budowie. Wykorzystują one jednocześnie energooszczędne rdzenie wykonane w mikroarchitekturze Gracemont (oznaczone literką „E”) oraz wydajnościowe rdzenie Golden Cove (oznaczone przez producenta jako „P”), które są niczym innym jak następcami rdzeni Cypress Cove, znanych z chipów obecnej, 11. generacji Rocket Lake.

Intel Alder Lake i9-12900k 16/24
(źródło: The Verge)

Co więcej, będzie to pierwsze podejścia Intela w produkcji desktopowych układów w procesie litograficznym nazwanym Intel 7, bowiem jak na razie 10-nm proces technologiczny był zarezerwowany dla mobilnych CPU, a także platform serwerowych wykonanych na podstawie architektury Tiger Lake.

Na początek tylko odblokowane procesory Intel Alder Lake

Jak okazuje się, na pierwszy ogień pójdą jedynie procesory Intela, które wyróżniają się odblokowanym mnożnikiem zegara (te z dopiskiem „K” oraz „KF”). Podobnie będzie w przypadku dedykowanych pod serię płyt głównych – początkowo zadebiutują jedynie te, które są oparte na flagowym chipsecie Z690 (to dość oczywiste, bowiem najlepiej nadają się do tego typu procesorów).

Intel Alder Lake procesory odblokowane
(źródło: wccftech)

Naturalnie mniej zaawansowane układy z rodziny Alder Lake (bez odblokowanego mnożnika), typu Intel Core i5-12400 czy Intel Core i3-12100, trafią do sprzedaży później, wraz z przystosowanymi pod dane CPU płytami głównymi. Płyty będą oparte na tańszych chipsetach, takich jak H610 oraz B660, które jak możemy oczekiwać nie będą oferowały wsparcia dla pamięci operacyjnej nowej generacji, a otrzymają kontrolery DDR4-3200. Moduły DDR5 będą zarezerwowane dla flagowych płyt opartych na chipsecie Z690.

Premiera procesorów Intel Alder Lake, zgodnie z przeciekami, jest planowana na 27 października, a dokładniej na godzinę 18:00 naszego czasu. Sprzedaż rozpocznie się najpewniej tydzień później, 4 listopada o godzinie 16:00.