Samsung Exynos 9 (fot. Samsung)

Exynos 1000 (z grafiką AMD?) – są pierwsze informacje

Szykują się poważne zmiany w procesorach Exynos. Samsung oficjalnie zrezygnował z modyfikowania rdzeni do flagowych chipsetów, a wkrótce może też pożegnać się z GPU od ARM, mimo że stosuje je w swoich układach od lat. Exynos 1000 ma więc szansę rozpocząć nowy rozdział w historii procesorów południowokoreańskiego producenta.

Reklama

Procesory Samsung Exynos

Zdania na temat autorskich procesorów Samsunga są podzielone, jednak można odnieść wrażenie, że przeważają te niezbyt pochlebne. Wielu użytkowników skarży się, że Exynosy gorzej zarządzają poborem energii niż układy Qualcomm Snapdragon z podobnej półki, a do tego zapewniają niższą wydajność, nawet jeśli i tak jest ona więcej niż wystarczająca do komfortowego użytkowania urządzenia mobilnego.

Reklama

Samsung mimo wszystko i tak jest w dość komfortowym położeniu, ponieważ Exynosy nie są tak znienawidzone jak procesory MediaTeka – nie przypominam sobie, abym spotkał się z komentarzem typu „po Exynosie przestałem czytać”, co w przypadku układów tajwańskiego producenta jest nagminne. Wydaje się jednak, że Koreańczycy zdali sobie sprawę z tego, że ich chipsety do flagowców odstają od bezpośredniej konkurencji w postaci SoC Qualcomm Snapdragon.

Procesor Samsung Exynos 1000

Wszystko wskazuje na to, że następca Exynosa 990, który prawdopodobnie trafi w pierwszej kolejności do smartfonów z serii Galaxy S12, będzie pierwszym procesorem bez zmodyfikowanych przez Samsunga rdzeni – odpowiedzialny za tę działkę zespół został bowiem rozwiązany. Z nieoficjalnych informacji wynika też, że Koreańczycy oprą ten układ na rdzeniach ARM Cortex-A78, a więc pominą całkowicie ARM Cortex-A77. Dla przypomnienia, Exynos 990 wykorzystuje rdzenie ARM Cortex-A76. Co ciekawe, mówi się, że podobnie postąpi także Huawei w przypadku Kirina 1020.

Galaxy S11 ze Snapdragonem 865 trafi do większej liczby krajów

Nie jest natomiast żadnym zaskoczeniem, że Exynos 1000 najprawdopodobniej będzie produkowany z wykorzystaniem 5-nm procesu technologicznego. Istnieją też duże szanse na to, że w SoC tym za przetwarzanie grafiki odpowiedzialność weźmie GPU od AMD, a nie ARM. Koreańczycy i Amerykanie podpisali bowiem umowę, która przyczynić się ma do opracowania przez tych ostatnich rozwiązania do urządzeń mobilnych producenta z Korei Południowej. Według oficjalnych zapowiedzi prezesa AMD, Lisy Su, pierwsze układy Samsunga z technologią graficzną AMD Radeon będą gotowe najwcześniej w 2021 roku – właśnie wtedy spodziewamy się premiery Galaxy S12 z Exynosem 1000. Wszystko więc (przynajmniej na razie) składa się w całkiem spójną całość.

Źródło: Ice Universe Weibo via Tablety

 1. Exynos jako wydajne rdzenie stosuje swoje autorskie rdzenie M, rdzenie A76 służą za średnio wydajne , a a55 za energię oszczedne . Rdzenie M sa bardzo duże w stosunku do pozostałych przez co pradozerne , dlatego samsung stosuje je tylko dwa a resztę uzupelnia rdzeniemi a76( a77 nic by nie zmieniły bo nie robię za glowne rdzenie) .

  1. eMki mają tyko we flagowcach, a przecież średniopółkowe Exynosy też nie grzeszą długą pracą na jednym ładowaniu. Mali trzeba żyłować, by wydajnościowo dorównało Adreno, a żyłowanie potrzebuje paliwa….

 2. Ktoś, kto ma choć trochę pojęcie, doskonale wie, że Exynosy wcale nie zarządzają gorzej energią tylko GPU Mali ma spory apatyt na prąd. Między innymi stąd chęć zmian w tym aspekcie, czyli podjęcie współpracy z AMD i zadoptowanie ich GPU. Nie wiem czy będzie lepiej, bo grafiki od czerwonych też lubią prądowe papu. W porównaniu z nVidią żrą jak smok.

  1. Tylko AMD ma spore doświadczenie To że na innych platformach AMD tworzy elementy o sporym poborze prądy (może na to sobie pozwolić bo urządzenia są podpięte pod prąd) o tyle w układach mobilnych mogą albo zrobić oszczędnie energetyczne GPU co myślę nie nastąpi w pierwszej generacji, a zrobią GPU które będzie tak dobre jak snap lub jeszcze lepsze tak aby pokazać że potrafią

  2. Szczegolnie że Adreno to przecież grafiki od AMD, odkupione przez Qualcomma. Nawet Samo słowo Adreno to anagram od słowa Radeon.

  3. To jest właśnie pokaz nikłej wiedzy w tym temacie.To , że karty graficzne AMD wydajnościowo na Watt prezentują taki a nie inny lepszy poziom to tylko kwestia optymalizacji pod daną architekturę.Nvidia i AMD mają inne spojrzenie na obliczenia grafiki trójwymiarowej.Na Twoim miejscu przeglądnął bym więcej testów i i zobaczył jak jest na prawdę.Jakby Nvidia miała lepszą kartę graficzną to już bym z niej korzystał ale ja należę do osób, które przywiązują się do sprzętu i dbają o niego.Już od jakiegoś czasu AMD mając lepszą propozycję przegrywa bo ich rozwiązania na PC są olewne.Dlatego są w stanie zaistnieć w konsolach bo nie cenią się jak Intel i Nvidia a i tak w końcu ich standardy zawitają do PC bo tak jest od lat.

 3. nie wiem skąd te informacje o Cortex-A78.. przecież ARM nie ogłosiło takiego IP. Poza tym mija czas od ogłoszenia IP do momentu realizacji przez licencjonobiorce. Marketing jest bardzo ważny i pojawienie się A78 byłoby odtrąbione z wielkim sukcesem. Wydaje mi się że ta informacja jest kłamstwem redakcji ( może nie tej tylko jakiejś chińskiej ). Nie ma mowy o żadnym przeskoku na nowe IP. Bzdura która ma polepszyć klikalność

 4. No nieźle dziś wszyscy walczą na aparaty cyfrowe w smartfonach, a już niebawem zacznie się walka na układy graficzne.
  Ale to dobrze, czym więcej sprzętu tym większa konkurencja i wszystkie podzespoły do smartfonów powinny robić się tańsze.
  Trzymam kciuki za mediateka, mam nadzieję, że ich nadchodzący procesor z numerkiem 1000 się uda, a firma pokażę w końcu, że potrafi robić procesory, przydałby się jeszcze jeden silny gracz na rynku procesorów mobilnych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama