Samsung Exynos 9 (fot. Samsung)

Exynos 1000 (z grafiką AMD?) – są pierwsze informacje

Szykują się poważne zmiany w procesorach Exynos. Samsung oficjalnie zrezygnował z modyfikowania rdzeni do flagowych chipsetów, a wkrótce może też pożegnać się z GPU od ARM, mimo że stosuje je w swoich układach od lat. Exynos 1000 ma więc szansę rozpocząć nowy rozdział w historii procesorów południowokoreańskiego producenta.

Procesory Samsung Exynos

Zdania na temat autorskich procesorów Samsunga są podzielone, jednak można odnieść wrażenie, że przeważają te niezbyt pochlebne. Wielu użytkowników skarży się, że Exynosy gorzej zarządzają poborem energii niż układy Qualcomm Snapdragon z podobnej półki, a do tego zapewniają niższą wydajność, nawet jeśli i tak jest ona więcej niż wystarczająca do komfortowego użytkowania urządzenia mobilnego.

Reklama

Samsung mimo wszystko i tak jest w dość komfortowym położeniu, ponieważ Exynosy nie są tak znienawidzone jak procesory MediaTeka – nie przypominam sobie, abym spotkał się z komentarzem typu „po Exynosie przestałem czytać”, co w przypadku układów tajwańskiego producenta jest nagminne. Wydaje się jednak, że Koreańczycy zdali sobie sprawę z tego, że ich chipsety do flagowców odstają od bezpośredniej konkurencji w postaci SoC Qualcomm Snapdragon.

Procesor Samsung Exynos 1000

Wszystko wskazuje na to, że następca Exynosa 990, który prawdopodobnie trafi w pierwszej kolejności do smartfonów z serii Galaxy S12, będzie pierwszym procesorem bez zmodyfikowanych przez Samsunga rdzeni – odpowiedzialny za tę działkę zespół został bowiem rozwiązany. Z nieoficjalnych informacji wynika też, że Koreańczycy oprą ten układ na rdzeniach ARM Cortex-A78, a więc pominą całkowicie ARM Cortex-A77. Dla przypomnienia, Exynos 990 wykorzystuje rdzenie ARM Cortex-A76. Co ciekawe, mówi się, że podobnie postąpi także Huawei w przypadku Kirina 1020.

Galaxy S11 ze Snapdragonem 865 trafi do większej liczby krajów

Nie jest natomiast żadnym zaskoczeniem, że Exynos 1000 najprawdopodobniej będzie produkowany z wykorzystaniem 5-nm procesu technologicznego. Istnieją też duże szanse na to, że w SoC tym za przetwarzanie grafiki odpowiedzialność weźmie GPU od AMD, a nie ARM. Koreańczycy i Amerykanie podpisali bowiem umowę, która przyczynić się ma do opracowania przez tych ostatnich rozwiązania do urządzeń mobilnych producenta z Korei Południowej. Według oficjalnych zapowiedzi prezesa AMD, Lisy Su, pierwsze układy Samsunga z technologią graficzną AMD Radeon będą gotowe najwcześniej w 2021 roku – właśnie wtedy spodziewamy się premiery Galaxy S12 z Exynosem 1000. Wszystko więc (przynajmniej na razie) składa się w całkiem spójną całość.

Źródło: Ice Universe Weibo via Tablety