AMD Radeon

Za dwa lata możemy zobaczyć pierwsze smartfony Samsunga z układami graficznymi AMD Radeon

Procesory Exynos od Samsunga są bardzo dobre, ale żeby mogły przetrwać w mobilnym świecie kolejne lata, muszą oferować coś więcej od konkurencji. W branży przecież prężnie działa Apple czy Huawei – firmy, które też opracowują własne konstrukcje chipów. Dlatego Samsung podpisał umowę z AMD, by korzystać z rozwiązań układów Radeon.

Partnerstwo ogłoszono w czerwcu, ale podano wtedy bardzo mało szczegółów. Tu i ówdzie wspomniano o talencie AMD do opracowywania procesorów graficznych, i że zostanie on wykorzystany na potrzeby urządzeń mobilnych. Biorąc pod uwagę, że mobilne portfolio Koreańczyków prawie nie wychodzi poza smartfony, choć od czasu do czasu mamy premierę jakiegoś tabletu, jak Galaxy Tab S6), można było zakładać, że rozwiązania AMD pojawią się we flagowych smartfonach Galaxy S.

Reklama

Wiele pytań pozostawało jednak bez odpowiedzi – nie wiadomo było dokładnie, na czym będzie polegać ta współpraca ani kiedy zobaczymy jej efekty. Podczas gdy Samsung trzyma język za zębami, AMD jest nieco bardziej skłonne do zdradzania pewnych szczegółów umowy. Prezes firmy, Lisa Su, powiedziała niedawno, że pierwsze układy Samsunga z technologią graficzną AMD Radeon będą gotowe najwcześniej w 2021 roku.

Grafiki AMD mają być przeznaczone głównie na laptopy i kilka tabletów 2w1. Producent mikroukładów, choć nie jest w stanie zagrozić pozycji Tegry od NVIDII, na pewno poszerzy swoją strefę wpływów, a to dla niego ważne. W ostatnich latach, Redeony straciły nieco na pozycji względem GeForce’ów.

Samsungowi takie partnerstwo też jest na rękę – producent może wypracować lepszą pozycję jako producenta chipów graficznych dla swoich urządzeń. Jednak dwa lata to bardzo długo w świecie mobilnym i może się okazać, że do tego czasu Qualcomm i Huawei również osiągną nowe, lepsze wyniki w budowaniu szybszych grafik do mobilnych sprzętów.

AMD pracuje nad nowymi Radeonami produkowanymi w 7 nm architekturze

źródło: seekingalpha.com przez Slashgear