procesor Qualcomm Snapdragon 8cx (fot. SlashGear)

Qualcomm zaprezentował nowy, potężny procesor do PeCetów – Snapdragon 8cx

Nie jest to pierwszy procesor Qualcomma stworzony z myślą o komputerach osobistych. Snapdragon 8cx jest jednak najmocniejszym układem do PeCetów, zaprojektowanym do tej pory przez amerykański koncern. Producent deklaruje, że pod względem wydajności dorównuje 15 W jednostkom Intela z serii U.

Snapdragon 8cx jest pierwszym procesorem Qualcomma do PeCetów, do produkcji którego wykorzystany zostanie 7-nm proces technologiczny. Składa się on z czterech wysokowydajnych rdzeni i czterech bardziej energooszczędnych, ale wszystkie osiem opiera się na architekturze Kryo 495. Jednostka ta dysponuje także w sumie 10 MB cache.

Za grafikę w Snapdragonie 8cx odpowiada Adreno 680 Extreme GPU, która w porównaniu z GPU w Snapdragonie 835 jest trzy razy szybsza, natomiast w zestawieniu z GPU ze Snapdragona 850 jest dwa razy szybsza i o 60% bardziej wydajna. To porównanie jest celowe i jak najbardziej uzasadnione, ponieważ wszystkie trzy procesory trafiły do różnych komputerów osobistych.

Snapdragon 8cx wspiera również DirectX 12 API i może obsługiwać w jednym czasie dwa monitory o rozdzielczości 4K z HDR w tym samym czasie. Procesor charakteryzuje się współczynnikiem TDP na poziomie 7 W i według deklaracji Qualcomma może utrzymać o 50% wyższy poziom wydajności niż konkurencyjne układy z TDP 15 W, jak na przykład jednostki Intela z serii U.

procesor Qualcomm Snapdragon 8cx (fot. SlashGear)

PeCety ze Snapdragonem 8cx na pokładzie mają pracować nawet przez 25 godzin, a do tego producent tym razem zadbał też o zapewnienie wsparcia dla technologii szybkiego ładowania Quick Charge 4+. Jeśli zaś chodzi o łączność, to procesor ma zintegrowany modem Snapdragon X24, obsługujący pobieranie danych z prędkością nawet do 2 Gbit/s (oczywiście przy wsparciu dodatkowych rozwiązań, m.in. 4×4 MIMO i 7 CA).

Oprócz tego Qualcomm Snapdragon 8cx obsługuje do 16 GB LPDDR4X RAM, dyski NVMS SSD i pamięć flash typu UFS 3.0, a także USB 3.1. Producent zasugerował, że procesor ten może trafić zarówno do PeCetów, jak i tabletów oraz hybryd z systemem Windows 10. Ich premiery mamy się jednak spodziewać dopiero w trzecim kwartale 2019 roku, więc trochę sobie na nie poczekamy…

procesor Qualcomm Snapdragon 8cx – pełna specyfikacja

procesor Qualcomm Snapdragon 8cx – pełna specyfikacja (fot. Qualcomm)

Źródło: SlashGear, The Verge, VentureBeat