Qualcomm Snapdragon

Qualcomm zaprezentował trzy nowe Snapdragony: 425, 435 i 625

MediaTek i Qualcomm to najwięksi i najpopularniejsi producenci procesorów do urządzeń mobilnych. Budują swoją potęgę, wypuszczając na rynek coraz to nowsze i nowocześniejsze układy. Niedawno Tajwańczycy zaprezentowali oficjalnie, a krótko potem dodatkowo zdradzili, jakie kolejne pozycje wzbogacą wkrótce ich portfolio. Amerykanie nie mogą sobie pozwolić na pozostawanie daleko w tyle, dlatego więc przygotowali trzy nowe propozycje. Są to – zgodnie z tym, co jest w tytule – Snapdragon 425, Snapdragon 435 oraz Snapdragon 625.

Pierwszy z nich zbudowany jest z czterech rdzeni Cortex-A53. Za grafikę odpowiada natomiast Adreno 308. Snapdragon 425 wspiera również łączność X6 LTE Cat. 4. (z prędkością przesyłu danych do 75 Mbit/s) oraz obsługuje aparaty o maksymalnej rozdzielczości 16 Mpix. Procesor ten znajdzie zastosowanie w raczej budżetowych propozycjach, które są zarówno coraz tańsze, jak i coraz lepiej wyposażone.

https://youtu.be/Ht5gpMVk02E

Do smartfonów ze średniej półki przeznaczony jest Snapdragon 435 oraz Snapdragon 625. Zacznijmy jednak od pierwszego z nich. Składa się on z ośmiu rdzeni Cortex-A53 oraz układu graficznego Adreno 505, który – jak twierdzi Qualcomm – jest tak samo wydajny i zapewnia takie same efekty działania, jak karty graficzne w komputerach osobistych. Modem LTE to X8 Cat. 7., umożliwiający pobieranie danych z prędkością do 300 Mbit/s oraz ich wysyłanie z prędkością do 100 Mbit/s. Snapdragon 435 obsłuży także aparaty o maksymalnej rozdzielczości 21 Mpix. Zapewniono także wsparcie dla technologii szybkiego ładowania – Quick Charge 2.0.

Najwyżej w hierarchii z zaprezentowanych właśnie procesorów jest Snapdragon 625. Podobnie, jak Snapdragon 435, również składa się z ośmiu rdzeni Cortex-A53, jednak z tą różnicą, że całość wytworzona jest w nowocześniejszym, 14 nm procesie technologicznym (versus 28 nm w przypadku dwóch pozostałych). Dzięki temu jego zapotrzebowanie na energię jest o 35% mniejsze w porównaniu z tym w 435-tce. Za grafikę natomiast odpowiedzialne jest Adreno 506.

Snapdragon 625 zapewnia łączność X9 LTE Cat. 7, co przekłada się na prędkość przesyłu danych 300 Mbit/s (download) i 150 Mbit/s (upload). Procesor obsługuje także aparaty główne o maksymalnej rozdzielczości 24 Mpix wraz z nagrywaniem wideo w 4K oraz kamerki na przodzie do 13 Mpix. Nie zabrakło również wsparcia dla szybkiego ładowania – Quick Charge 3.0.

https://youtu.be/mbrnnOwzTBY

Źródło: Android Headlines