Huawei HiSilicon Kirin

Kirin 820 od Huawei zawstydzi nawet procesory Qualcomma

Już najbliższy poniedziałek, 24 lutego 2020 roku, odbędzie się konferencja Huawei. Producent nie powiedział wprost, co na niej zaprezentuje, ale chodzą słuchy, że jedną z przygotowywanych do premiery nowości może być procesor HiSilicon Kirin 820. Jeśli jego specyfikacja się potwierdzi, Qualcomm dostanie ważną wiadomość.

Reklama

Przez długi czas układy HiSilicon Kirin nie cieszyły się najlepszymi opiniami, ponieważ pod względem technologicznym pozostawały w tyle za bezpośrednią konkurencją. Huawei wiele jednak zainwestował w ich produkcję i ostatnie procesory, jak na przykład Kirin 970, Kirin 980, Kirin 990 (5G) i Kirin 810, są dopracowanymi i zaawansowanymi SoC do urządzeń mobilnych, w dodatku stosowane na szeroką skalę (Huawei od dłuższego czasu bazuje głównie na swoich jednostkach).

Reklama

Mimo że cieszyliśmy się z premiery Kirina 710, który zastąpił „wysłużonego” Kirina 659, to dopiero Kirin 810 tchnął w smartfony ze średniej półki pełne mocy życie. Jak to mówią, apetyt rośnie w miarę jedzenia, i wygląda na to, że Huawei nie zawiedzie naszych oczekiwań. Ba, nawet znacznie je przewyższy! Jeśli bowiem specyfikacja Kirina 820 5G się potwierdzi i procesor zadebiutuje już w najbliższy poniedziałek, to będziemy zachwyceni.

HiSilicon Kirin 820 5G – specyfikacja

Jak informują nieoficjalne doniesienia, Huawei wyprodukuje ten SoC z wykorzystaniem 6-nm procesu technologicznego, w dodatku z użyciem technologii EUV, podobnie jak w przypadku Kirin 990 5G (on powstaje jednak w 7-nm litografii). Procesor ma wyjeżdżać z fabryk TSMC i byłby pierwszym w historii, do produkcji którego użyto tak zaawansowaną litografię.

Jak przystało na nowy SoC, Kirin 820 ma zaoferować również zintegrowany modem 5G. Tym samym będzie to pierwszy nieflagowy układ w portfolio chińskiego producenta z takim rozwiązaniem na pokładzie. Takie posunięcie jest konieczne, jeśli Huawei chce sprzedać jak najwięcej smartfonów obsługujących sieć piątej generacji. A jest o co walczyć, bowiem według szacunków, tylko w 2020 roku do klientów może ich trafić ponad 200 milionów.

Chociaż po premierze Kirina 820 pozycja Qualcomma pozostanie raczej niewzruszona, ponieważ tylko Huawei korzysta z procesorów HiSilicon Kirin, to Amerykanie dostaną sygnał, że nie są jedynymi, którzy potrafią przygotować zaawansowany SoC ze średniej półki. MediaTek zresztą też się tutaj nie obija. Koniec końców skorzystają na tym klienci, a to najważniejsze.

Źródło: ITHome via GizChina

Reklama