Microsoft SQ1 to procesor oparty o architekturę ARM, który powstał przy współpracy z Qualcommem (źródło: Microsoft)
Microsoft SQ1 (źródło: Microsoft)

Microsoft pracuje nad swoim procesorem? Może trafić do laptopów Surface

Producenci sprzętu mobilnego coraz rzadziej chcą korzystać z niezależnych komponentów firm trzecich. Jedną z tego typu firm jest Apple, które już lata temu zaznaczyło swoje podejście, projektując swój pierwszy mobilny procesor A4 Bionic. Podobnie robi Samsung, przeznaczając układy Exynos dla smartfonów Galaxy – a Google ma podobne plany, wprowadzając swój CPU do nadchodzącej linii Pixel 6. Jak okazuje się, do wyścigu o niezależność może dołączyć Microsoft, który może pracować już nad swoim procesorem Surface.

Procesor Microsoft Surface, czyli coś, co już było

Microsoft każdemu, nawet niezaznajomionemu użytkownikowi może kojarzyć się z systemem Microsoft Windows oraz pakietem Microsoft Office, gdzie najbardziej popularny jest zdecydowanie edytor tekstowy Word. Fakt, że gigant tworzący oprogramowanie z Redmond jest wpływowy i ma środki na uniezależnienie się od firm trzecich nie będzie dla nikogo zaskoczeniem.

Jak okazuje się, producent chce rozpocząć pracę nad dedykowanym, specjalnym procesorem dla swoich autorskich urządzeń z serii Microsoft Surface. Skąd takie domysły? Zagraniczny portal HotHardware zamieścił wpis, z którego dowiadujemy się, że producent systemu Windows poszukuje wyspecjalizowanej kadry do spraw architektury SoC, która byłaby w stanie zaprojektować swój własny procesor. Nie jest to jakiś niepodważalny dowód, jednak coś musi być na rzeczy.

Co więcej, w sieci krążą plotki na temat domniemanej, bliższej współpracy AMD wraz z Microsoftem. Nie byłoby to nowością – wszak niektóre Surface Laptopy występuję w wersji z procesorami Ryzen. Jednak tym razem, zamiast typowego dla AMD układu w architekturze x86/x64, firmy rzekomo chcą opracować procesor Microsoft Surface w architekturze ARM, mianowicie oparty na mikroarchitekturze Cortex-X1.

Jak powszechnie wiadomo, gigant z Redmond wykorzystywał już podobne układy w Surface Pro X, (Microsoft SQ1, SQ2), które były niczym innym jak przebrandowanymi chipami Qualcomm Snapdragon 8cx, jednakowoż na ten czas oprogramowanie, czyli Windows 10 pod ARM było bardzo ograniczone.

Niedawno co wydany Windows 11 może być szansą dla autorskiego CPU Microsoft Surface, bowiem system został jednocześnie zoptymalizowany pod klasyczne procesory x86/x64 oraz mobilne układy wykonane na podstawie architektury ARM.