Microsoft Windows 11
źródło: Microsoft

Microsoft naprawia problemy z wydajnością Windows 11 na procesorach AMD

Wraz z premierą najnowszego systemu Microsoftu ostatnimi czasy pojawiły się pewne problemy, które zgłaszali posiadacze procesorów AMD (Ryzen, Threadripper). Jak się okazało, Windows 11 spowalniał dane układy SoC w grach komputerowych, ze względu na nieodpowiednią optymalizację. Microsoft dość szybko się uporał z problemem, bowiem wydał testowy patch, który naprawia błędy z wydajnością.

Windows 11 zoptymalizowany pod procesory AMD

Spadki wydajności w grach komputerowych były spowodowane nieodpowiednim zarządzaniem pamięci cache trzeciego poziomu (L3), która jest bezpośrednio połączona z kolejnymi, niższymi poziomami L2 oraz L1. Przez to niedopatrzenie, pamięci te nawzajem się spowalniały – aż trzykrotnie.

Jak wiadomo, procesory AMD (Ryzen, Threadripper) mają na pokładzie ogrom pamięci cache. Dla przykładu, topowy Ryzen 9 5950X oferuje 64 MB współdzielonej pamięci L3, natomiast niższe pamięci L2 i L1 przypisane są do pojedynczych rdzeni fizycznych – odpowiednio 512 KB i 64 KB. Opóźnienia tak ogromnej ilości pamięci cache miało faktyczne przełożenie na wydajność w grach komputerowych. Użytkownicy donosili, że zauważają 15-procentowe spadki w porównaniu do poprzedniego systemu Windows 10.

Microsoft Windows 11
źródło: Microsoft

Problem pojawił się niespełna dwa tygodnie i temu i jak się okazało, gigant z Redmond dość szybko uwinął się i rozwiązał błędy z zarządzaniem pamięci cache. Obecnie dostępny jest Windows 11 w kompilacji 22000.258, natomiast patch z naprawionymi błędami można pobrać za sprawą niejawnego programu testów systemu Windows – jest to kompilacja 22000.282.

Microsoft opublikował pełen opis łatki, w którym twierdzi, że problem został całkowicie naprawiony. Niestety, ale gigant z Redmond nic nie wspomniał o kolejnym błędzie – dotyczącym braku funkcji UEFI CPPC2, który powoduje problemy z wybraniem najwydajniejszego rdzenia. Jak na razie pozostaje nam tylko czekać i śledzić oficjalnego bloga Microsoftu, który będzie nas informował o kolejnych zmianach w Windows 11.

Aktualizacja systemu 22000.282, która naprawia błędy z wydajnością powinna być dostępna dla wszystkich już pod koniec tego miesiąca.