Plus zamierza przejąć pełną kontrolę nad operatorem Premium Mobile

Grupa Polsat ogłosiła, że zamierza wykupić pozostałe udziały Premium Mobile, dzięki czemu sieć Plus zyskałaby pełną kontrolę nad tym operatorem wirtualnym.

Polkomtel dogaduje się z Premium Mobile

Spółka Polkomtel, wraz z właścicielami Premium Mobile, czyli spółkami PM 1 Mobile Holdings Limited oraz WBN Holding Limited, zawarła list intencyjny w sprawie wstępnych warunków transakcji, w wyniku której Plus zyskałby samodzielną kontrolę nad tym operatorem.

Przyglądamy się unikalnemu konceptowi i dynamicznemu rozwojowi marki Premium Mobile od lat, ponieważ jej klienci od samego początku korzystają z sieci Plusa. W przeciwieństwie do szeregu operatorów MVNO, założyciele Premium Mobile postawili na model kontraktowy i spółka z dużym sukcesem buduje tę bazę, od dłuższego czasu będąc zdecydowanym liderem statystyk przenoszenia numerów. Dlatego też już 3 lata temu zaangażowaliśmy się kapitałowo w to przedsięwzięcie głównie z myślą o zabezpieczeniu naszych przychodów hurtowych, by obecnie, w momencie gdy Premium Mobile staje się rentownym biznesem, podjąć decyzję o przejęciu kontroli nad spółkąMaciej Stec, Wiceprezes Zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtela, operatora sieci Plus

Rzeczywiście, Premium Mobile z czasem stał się liczącym się na rynku operatorem MVNO, choć początkowo spółce trudno było zachować regularny zysk. W tym momencie, po pięciu latach od startu komercyjnego sieci, Premium Mobile ma około 425 tysięcy aktywnych kart SIM, z czego około 70% to klienci kontraktowi. Przychody rosną – w 2020 roku udało się uzyskać 125 mln złotych, co nie uszło uwagi Plusa.

Ponad 35 milionów złotych za kontrolę w Premium Mobile

List intencyjny precyzuje, że udziałowcy spółki PM 1 Mobile Hildings Limited (Premium Mobile), oddadzą 28,01-procentowy udział w kapitale operatora za około 35,5 miliona złotych. Polkomtel docelowo wykupi pozostałe 53,69% udziałów, by przejąć całkowitą kontrolę nad siecią.

W tym momencie strony czekają na rozparzenie wniosku przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, gdyż transakcja wymaga udzielenia specjalnej zgody antymonopolowej od regulatora.

Przejęcie Premium Mobile przez Plusa nie powinno mocno wpłynąć na kształt oferty operatora MVNO, choć jak będzie naprawdę – pokażą kolejne miesiące. Na razie oczekujemy na decyzję UOKiK. W następnej kolejności zostaną podjęte kroki w kierunku wykupu Premium Mobile.