Drugie, lepsze podejście Samsunga do składanych ekranów: oto Galaxy Z Flip

Samsung dość szybko podjął temat kolejnego, po modelu Galaxy Fold, składanego smartfona. Tym razem Koreańczycy postawili na całkiem inną formę. Galaxy Z Flip nie staje się po rozłożeniu tabletem, a smartfonem o dużej przekątnej ekranu. Dzięki temu w złożonej postaci jest stosunkowo kompaktowy.

Nowe spojrzenie na składane smartfony

Mówiąc „nowe spojrzenie” mam na myśli podejście do tematu składanych smartfonów, które prezentuje nam Samsung. Producent do tej pory skupiał się na promowaniu i ulepszaniu swojego pierwszego składanego smartfona – Galaxy FoldOczywiście najważniejszą blokadą, która powodowała, że model ten nie stał się z miejsca ogromnym hitem sprzedaży, była jego cena, która po dziś dzień wynosi 9000 zł. Dlatego Koreańczycy postanowili pójść w nieco inną stronę. Idąc szlakiem przetartym przez Motorolę RAZRzaprezentowali dziś światu model Galaxy Z Flip.

Mądre korzystanie z zalet składanego ekranu

Jest to sprzęt zachowujący ducha starszych telefonów z klapką, ale wprowadzający tę formę na nowoczesne salony. Galaxy Z Flip dostał elastyczny wyświetlacz Infinity Flex Display o współczynniku proporcji 21,9:9 z ultra cienkim szkłem (UTG) i ukazującym obraz w Full HD+ (2636×1080 pikseli, 425 ppi). Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom, po rozłożeniu będzie tworzył jednolitą, nieprzerwaną niczym powierzchnię o przekątnej 6,7 cala.

Zawias klapki, nazwany Hideaway Hinge, nie jest, jakby to rzec, zero-jedynkowy. Klapka może być otwarta częściowo – nie musi przyjmować koniecznie pozycji otwartej lub zamkniętej, zupełnie jak w laptopach. Po rozłożeniu Galaxy Z Flip może pozostać otwarty praktycznie pod dowolnym kątem, stwarzając nowe możliwości robienia selfie, które pokazują więcej świata wokół i prowadzenia czatów wideo przez aplikację Google Duo, a wszystko to bez użycia rąk.

Takie rozwiązanie sprzętowe wspiera także oprogramowanie smartfona. Gdy urządzenie leży w pozycji otwartej, wyświetlacz automatycznie dzieli się na dwa 4-calowe ekrany, dzięki czemu można łatwo wyświetlać obrazy, treści lub filmy w górnej części wyświetlacza, a w dolnej części sterować nimi. Na przykład podczas oglądania treści w serwisie YouTube, wideo znajduje się na górze natomiast wyszukiwarka innych filmów, opisy i formularz pisania komentarzy na dolnym ekranie.

Klapka o takich właściwościach pomoże także przy innych okazjach: na przykład dzięki niej będzie można swobodnie postawić smartfon, a jego górną częścią z modułem aparatu – wykonywać zdjęcia jak ze statywu. Smartfon umożliwia też robienie selfie bez rozkładania urządzenia czy nagrywanie filmów Night Hyperlapse w trybie nocnym.

Na małym wyświetlaczu zewnętrznym (Super AMOLED 1.1″, 300×112 pikseli, 303 ppi) zobaczymy powiadomienia, datę, godzinę i stan baterii. Do interesującej nas wiadomości przejdziemy szybko po prostu stukając w powiadomienie i rozkładając Galaxy Z Flip.

Pozostała specyfikacja Galaxy Z Flip

Składany smartfon to nie tylko ekran, o czym Samsung nie zapomina. Dlatego producent wymienia także resztę wysokiej jakości podzespołów:

 • procesor Snapdragon 855+ ( 7nm, ośmiordzeniowy, 2.95 GHz)
 • 8 GB pamięci RAM
 • 256 GB pamięci wewnętrznej UFS 3.0
 • Wi-Fi 6
 • Bluetooth 5.0
 • NFC
 • 1×eSIM; 1×nanoSIM
 • czytnik linii papilarnych z boku obudowy
 • podwójny aparat główny:
  – 12 Mpix z optyczną stabilizacją obrazu (f/1.8, piksel 1.4μm, 78˚), nagrywaniem HDR10+ i śledzeniem AF (Super Speed Dual Pixel AF)
  – 12 Mpix (f/2.2, superszerokokątny 123˚)
 • przedni aparat 10 Mpix (f/2.4; 80°)
 • bateria 3300 mAh z szybkim ładowaniem 15W, również bezprzewodowym (9W)
 • głośnik mono
 • dźwięk Dolby Atmos dla słuchawek (bez portu audio jack 3,5 mm)
 • wymiary:
  – złożony: 73.6 x 87.4 x 17.3 mm (zawias) – 15.4 mm (łączenie)
  – rozłożony: 73.6 x 167.3 x 7.2 mm – 6.9 mm (ekran)
 • waga: 183 g

Dostępność i cena Galaxy Z Flip w Polsce

W zestawie z Samsungiem Galaxy Z Flip znajdą się słuchawki przewodowe na USB-C, dostrojone przez AKG.

Przedsprzedaż rozpocznie się 11 lutego o godzinie 21:00 i potrwa do 20 lutego, do godziny 23:59 lub do wyczerpania puli urządzeń przeznaczonych do przedsprzedaży. Urządzenie będzie dostępne za pośrednictwem sklepu internetowego Samsung, salonów Samsung Brand Store oraz salonów sprzedaży wybranych partnerów.

Regularna sprzedaż planowana jest od 21 lutego. Galaxy Z Flip zamówimy w kolorach fioletu i czerni, za 6600 zł.

Oto polskie ceny smartfonów Samsung Galaxy S20 oraz prezent przy przedsprzedaży

źródło: informacja prasowa, własne