OmniVision zaprezentowało sensor 64 Mpix, który nagra wideo w 8K

OmniVision to – obok Samsunga i Sony – największy producent matryc, przeznaczonych do aparatów w urządzeniach mobilnych. Jego produkty szczególnie chętnie wykorzystywane są przez mniej znane globalnie marki z Chin, gdyż te większe bazują raczej na propozycjach od Koreańczyków i Japończyków. Do oferty chińskiego przedsiębiorstwa dołączył właśnie sensor o oznaczeniu OV64C, który może się pochwalić rozdzielczością 64 Mpix i wsparciem dla nagrywania wideo w 8K.

Przeciętnego użytkownika nie interesuje to, czyjej produkcji matryca znajduje się w aparacie. Producenci też się raczej tym nie chwalą, aczkolwiek ci mniej znani globalnie (typu Doogee, Elephone, Oukitel czy Ulefone), chociaż nie tylko, nierzadko umieszczają na swojej stronie informację, jeśli sensor pochodzi od Sony. Prawdopodobnie dlatego, że japońska firma znana jest z produkcji świetnej jakości aparatów cyfrowych i jej produkty związane z tą branżą wzbudzają zaufanie klientów.

OmniVision OV64C – specyfikacja

Sensor ma rozdzielczość 64 Mpix (9248×6944 pikseli) i rozmiar 1/1.7″, podobnie jak konkurencyjne matryce Sony IMX686 (użyty po raz pierwszy w Redmi K30) i Samsung ISOCELL Bright GW1. Pojedynczy piksel w jego przypadku również ma rozmiar 0,8 µm, ale producent nie omieszkał zastosować technologii łączenia czterech sąsiadujących pikseli w jeden większy, co będzie skutkować zdjęciami w 16 Mpix z pikselami wielkości 1,6 µm. Opcja ta ma przydać się szczególnie w trudniejszych warunkach oświetleniowych i pozwolić uzyskać lepszej jakości efekty.

Co ciekawe, OmniVision poinformowało, że sensor OV64C zawiera także rozwiązanie „type 2, 2×2 microlens PD autofocus”, czyli podobne do opracowanego i zaprezentowanego przez Sony w grudniu 2019 roku o nazwie „2×2 OCL”, które ma za zadanie usprawnić działanie autofokusu i zwiększyć jego dokładność głównie w sytuacjach, gdy ilość światła jest ograniczona. Japończycy nie wprowadzili jeszcze na rynek matrycy z tą technologią – zadebiutuje ona jednak za niedługo, na pokładzie Oppo Find X2 (na razie nie znamy daty premiery tego smartfona, gdyż została ona przesunięta).

Sensor OmniVision OV64C wspiera również nagrywanie wideo w rozdzielczości 8K przy 30 klatkach na sekundę, co z pewnością będzie stanowiło jeden z najczęściej podkreślanych aspektów smartfonów z tą matrycą na pokładzie. Oprócz tego, jest też obsługa rejestrowania filmów w 4K przy 60 fps-ach oraz 4K przy 30 fps-ach z aktywną elektroniczną stabilizacją obrazu.

Jak wynika z szacunków TSR, w 2020 roku do klientów trafi 127 milionów sensorów o rozdzielczości 64 Mpix lub wyższej. To ogromna szansa dla OmniVision i jego OV64C. Producent deklaruje, że matryca powstała z myślą o high-endowych smartfonach. Na razie nie wiadomo jednak, kto może być nią zainteresowany, ale warto się przyglądać nadchodzącym nowościom z wyższej półki.

Źródło: OmniVision, OmniVision via GSMArena