Koncepcyjny ID. SPACE VIZZION (fot. Volkswagen)

Volkswagen ID. SPACE VIZZION – elektryczne kombi, które może się podobać

Po zapowiedzi ID. SPACE VIZZION, w przeddzień salonu samochodowego w Los Angeles, Volkswagen przedstawił koncept nowego, elektrycznego kombii o sportowych osiągach.

Oto elektryczny następca popularnego Passata

Większość elektrycznych samochodów, które ostatnio mogliśmy zobaczyć, to niewielkie auta miejskie lub SUV-y. W związku z tym, siódmy koncepcyjny model Volkswagena z rodziny ID. jest dość wyjątkowy. Producent twierdzi, że mamy do czynienia z samochodem łączącym właściwości aerodynamiczne Gran Turismo z dużą przestrzenią wnętrza SUV-a.

ID. SPACE VIZZION jest oparty na modułowej platformie MEB, skonstruowanej specjalnie z myślą o pojazdach elektrycznych. Tak, Volkswagen ma ambitne plany związane z elektryfikacją swojego portfolio. Samochody z silnikami elektrycznymi i pakietem dużych akumulatorów mają stać się ważnym segmentem dla producenta z Wolfsburga.

ID. SPACE VIZZION (fot. Volkswagen)

Nowe, koncepcyjne kombi wyposażone jest w akumulatory o pojemności 82 kWh. W założeniach mają one pozwolić na przejechanie do 590 kilometrów na jednym ładowaniu (według normy WLTP). Właściciele nie powinni być zawiedzeni osiągami – moc systemowa 250 kW (około 340 KM) przenoszona jest na wszystkie cztery koła z wykorzystaniem napędu 4MOTION. Dzięki temu, ID. SPACE VIZZION pierwszą setkę osiąga w imponujące 5,4 sekundy.

Volkswagen chwali się, że dzięki kompaktowym wymiarom napędu elektrycznego i wbudowanej w podłogę baterii, samochód klasy średniej zapewnia w środku przestrzeń porównywalną do sedana premium o dużym rozstawie osi.

Nowoczesne wnętrze i duże ekrany

Na środku deski rozdzielczej umieszczony jest naprawdę duży wyświetlacz, który przypomina rozwiązanie zastosowane w Tesli Model 3. Ma on aż 15,6 cala i stanowi centrum systemu infotainment. Oczywiście całość łączy się z internetem, współpracuje ze smartfonami i zapewnia bogaty zestaw funkcji przydatnych podczas podróży.

Tuż przed oczami kierowcy, zamiast klasycznego kokpitu, znajduje się mały wyświetlacz zawierający tylko podstawowe informacje o jeździe. Volkswagen korzysta również z rozszerzonej rzeczywistości.

ID. SPACE VIZZION (fot. Volkswagen)

Co ciekawe, zdrowsze podejście do środowiska widać nawet w zastosowanych materiałach. Producent postawił na AppleSkin, czyli rodzaj nowej sztucznej skóry stworzonej z udziałem resztek powstających przy produkcji soku jabłkowego.

Volkswagen ID. SPACE VIZZION w obecnej formie to samochód koncepcyjny, który z pewnością przejdzie jeszcze szereg zmian przed pojawieniem się w salonach. Wersja produkcyjna zostanie zaprezentowana pod koniec 2021 roku.

Polecamy również:

Volkswagen ID.3 już oficjalnie. Poznaliśmy dostępne wersje, zasięg i bazową cenę

źródło: Volkswagen