procesor qualcomm snapdragon 870G
(źródło: thetoysmatrix)

Qualcomm Snapdragon 780G wzniesie smartfony ze średniej półki na wyższy level

Qualcomm nie przestaje rozwijać swojego portfolio i prezentuje układ Snapdragon 780G, który ma być idealnym kompromisem między flagową serią 800 i średniopółkową rodziną 600.

Prawowity następca Snapdragona 756G

Qualcomm w końcu zaprezentował kolejną generację przebojowego procesora z linii 700. Wbrew poprzednim doniesieniom, sukcesor Snapdragona 765G nie został nazwany 775G – producent przeszedł od razu do układu Snapdragon 780G.

Przypomnijmy, że poprzednik dzisiejszej nowości napędza m.in. takie smartfony, jak LG Velvet, OnePlus Nord, Nokia 8.3 5G czy Xiaomi Mi 10 Lite. Widać więc, że zarówno dla Qualcomma, jak i dla firm produkujących smartfony z wyższej-średniej półki cenowej, premiera nowego procesora jest niesamowicie ważna.

Szczęśliwie, producent nie oszczędzał i Snapdragon 780G doczekał się wielu usprawnień względem swojego prekursora.

procesor qualcomm snapdragon 870
(źródło: GSMArena)

Specyfikacja Qualcomm Snapdragon 780G

Wśród najbardziej istotnych zmian obserwujemy, że nowość bazuje na rdzeniach Kryo 670 z taktowaniem o częstotliwości do 2,4 GHz. Dla porównania, bezpośredni poprzednicy, tj. Snapdragon 765G i Snapdragon 768G, opierają się na rdzeniach Kryo 475. Qualcomm zapowiada, że chip będzie produkowany w 5-nm procesie technologicznym (poprzednicy – 7 nm) oraz wykorzysta kombinację czterech rdzeni ARM Cortex-A78 i czterech Cortex-A55. Opisywane zmiany mają zapewnić nawet 40% wzrost wydajności.

Zmianie uległ także układ graficzny – Snapdragon 780G korzysta z Adreno 642 GPU, który ma być znaczącym krokiem naprzód w porównaniu do Adreno 620 obecnego w zeszłorocznym układzie. Nowość zawiera pakiet, mający na celu poprawę działania i wyglądu gier mobilnych, a zapalonym miłośnikom grania na smartfonie z pewnością spodoba się fakt, że dzięki nowemu GPU chipset może obsługiwać wyświetlacze o częstotliwości odświeżania dochodzącej do 144 Hz. W najbliższej przyszłości możemy się więc spodziewać premier tańszych smartfonów oferujących tego typu ekrany.

Lepsze zdjęcia w słabszych warunkach oświetleniowych?

W dobie wszechobecnej mobilnej fotografii Qualcomm nie zapomniał o usprawnieniach także w tej materii. Snapdragon 780G jest wyposażony w układ Spectra 570, który umożliwia wykonywanie jednocześnie zdjęć z trzech różnych aparatów jednocześnie. Chip może wspierać maksymalnie trzy aparaty o rozdzielczości 25 Mpix każdy lub podwójną matrycę – 64 Mpix + 20 Mpix, natomiast w przypadku pojedynczego układu (ciekawe czy jest jakakolwiek szansa na taką premierę?) może mieć on rozdzielczość do 84 Mpix.

smartfon Nokia 8.3 5G smartphone
Który producent jako pierwszy zdecyduje się wykorzystać procesor Qualcomm Snapdragon 780G? (fot. Tabletowo)

Ponadto Qualcomm zaimplementował w nowym procesorze nową architekturę dotyczącą zdjęć wykonywanych w słabszych warunkach oświetleniowych i obiecuje drastyczną poprawę jakości fotografii tworzonych w takowych sytuacjach. Podobnie do poprzednika, Snapdragon 780G wspiera także nagrywanie wideo w 4K z HDR, HDR10+ oraz HLG.

Nowy układ jako pierwszy „odziedziczy” po flagowych Snapdragonach 888 i 865+ system Qualcomm FastConnect 6900 wraz z modemem Snapdragon X53 5G, dzięki czemu ma zaoferować obsługę sieci 5G o maksymalnej przepustowości 3,3 Gb/s. Producent zapowiada także wiele usprawnień w dziedzinie sztucznej inteligencji, w tym lepszą jakość działania systemów odszumiania dźwięków z otoczenia podczas rozmów.

Qualcomm informuje, że pierwsze smartfony działające pod kontrolą układu Snapdragon 780G powinny pojawić się na rynku już ciągu najbliższych 3 miesięcy – w drugim kwartale 2021 roku.