Qualcomm Snapdragon logo

Qualcomm zaprezentował ulepszoną wersję flagowego Snapdragona 855

Qualcomm z należytą pompą zaprezentował flagowy procesor na 2019 rok, czyli Snapdragona 855. Dziś zupełnie nieoczekiwanie amerykański koncern zaanonsował jego ulepszoną wersję, która pojawi się na pokładach smartfonów jeszcze w tym roku.

Wydawałoby się, że dotarliśmy do momentu, w którym już nie sposób w pełni wykorzystać mocy obliczeniowych oferowanych przez flagowe smartfony. W rzeczywistości jednak stoimy u progu rewolucji, która całkowicie zmieni sposób, w jaki użytkownicy wykorzystują swoje inteligentne telefony. A żeby mogła się dokonać, wspomniane moce są niezbędne.

Qualcomm Snapdragon 855 Plus

Ulepszona wersja Snapdragona 855 „została zbudowana z myślą o szybkości, aby zapewnić wsparcie dla większej wydajności i zapewniać wiodące wrażenia w multi-gigabit 5G, grach, AI i XR”. Udało się to osiągnąć dzięki zwiększeniu częstotliwości taktowania CPU do 2,96 GHz i GPU o 15%, a także implementacji rozwiązania o nazwie Snapdragon Elite Gaming Experience oraz wsparciu dla szeregu innych technologii usprawniających przetwarzanie zadań (m.in. Vulkan 1.1).

Qualcomm Snapdragon 855 Plus oferuje w standardzie modem Snapdragon X24 LTE 4G, ale z powodzeniem można go również sparować z modemem Snapdragon X50 5G. Amerykanie przekonują, że ten ostatni zapewni błyskawiczne i ultra-płynne doświadczenia podczas korzystania z XR (wirtualnej/rozszerzonej rzeczywistości). Silnik Qualcomm AI Engine 4. generacji oferuje też całkowitą pojemność ponad 7 bilionów operacji na sekundę.

Qualcomm informuje, że pierwsze smartfony ze Snapdragonem 855 Plus pojawią się na rynku w drugiej połowie 2019 roku, czyli w nadchodzących tygodniach i miesiącach, a pierwszym będzie ASUS ROG Phone II, którego premierę zapowiedziano na 23 lipca 2019 roku. Można się spodziewać, że zostaną w niego wyposażone też inne nadchodzące nowości z segmentu gamingowego, który sukcesywnie się rozwija.

Być może ulepszona wersja Snapdragona 855 pojawi się także w nadchodzących Pixelach, bowiem raz mieliśmy już do czynienia z podobną sytuacją (zob. Pixel i Pixel XL pierwszej generacji), a do tego Google bardzo dużo uwagi przykłada szczególnie do AR i VR, aczkolwiek to tylko przypuszczenia, nic przesądzonego.

Źródło: Qualcomm, Qualcomm (w momencie publikacji artykułu niedostępna)