Polar Pacer Pro (fot. Polar)

To nawet nie jest smartwatch. To po prostu świetny zegarek do biegania

Polar przywraca do życia markę Pacer, która dotąd kojarzyła się głównie z nadgarstkowymi czujnikami tętna, połączonymi z sensorami przyklejanymi do klatki piersiowej. I nowe urządzenia są wierne tej genezie, bo Polar Pacer i Pacer Pro to zegarki stworzone w jednym celu: mają nam towarzyszyć podczas biegania.

Wygląda jak smartwatch, ale to nie to

Nowe zegarki Polara to całkiem estetyczne czasomierze. Nie mają zbyt wielu funkcji powiązanych ze smartfonami – co prawda wyświetlą powiadomienia z telefonu, ale nie odpiszemy z ich poziomu na wiadomość. Mają służyć analizowaniu naszego stylu biegania, a także pomagać nam w określaniu czasu niezbędnej regeneracji po treningach.

Zarówno Polar Pacer Pro, jak i Polar Pacer korzystają z lekkich obudów (tylko 40/41 gramów!) w kształcie klasycznych zegarków i mają wyświetlacze Memory In Pixel, chronione przez szkło Gorilla Glass 3.0. W środku działają niestandardowe procesory, które – zgodnie z zapewnieniami firmy – mają w zupełności wystarczyć do obsługi wszystkich sensorów i płynnego działania interfejsu.

Zegarki mierzą tętno za pomocą optycznego czujnika oraz określają obciążenie treningowe biegacza. Wykonując nowy Test Marszowy początkujący biegacze mogą łatwo ocenić swoją kondycję, opierając się na wskaźniku VO2max (określającym ile tlenu organizm może wykorzystać podczas ćwiczeń). Wynik testu jest otrzymywany po zaledwie 15-minutowym marszu po płaskim terenie.

Model Pacer Pro wyposażono w moduł GPS, ale dzięki ograniczeniu pobocznych funkcji do minimum, nie wpływa on negatywnie na czas pracy na baterii – zegarek zapewnia ponad 35 godzin treningu z włączonym GPS oraz pomiarem tętna z nadgarstka.

Gdyby chcieć wymienić wszystkie funkcje dostępne dla biegaczy, oferowane przez nowe zegarki Polar, byłyby to:

  • Niezbędne dane biegowe: wszystko, czego potrzebują biegacze od startu do mety, m.in. tempo, czas, międzyczasy, stoper.
  • Cele treningowe: możliwość zaplanowania treningów opartych o strefy tętna, strefy prędkości lub proste cele np. „30 minut biegu”.
  • Różnorodne profile biegowe: definiowanie specyficznych ustawień do różnych rodzajów biegania, w tym biegania w terenie, na stadionie czy też na bieżni elektrycznej.
  • Zapis trasy: wbudowany GPS zapewnia precyzyjne monitorowanie tempa, dystansu, każdego zakrętu i każdego kroku.
  • Biegowy Test Wydolności: test, bazujący na maksymalnym lub submaksymalnym wysiłku, szacujący VO2max, poziom kondycji, tętno maksymalne oraz spersonalizowane strefy tętna, prędkości i mocy biegowej.
  • Test Marszowy: niezwykle łatwy 15-minutowy test, pozwalający oszacować aktualną kondycję.
  • Running index: po każdym biegu użytkownicy otrzymują informację o swojej bieżącej efektywności, dzięki czemu mogą sprawdzać jak rozwija się ich kondycja biegowa. Funkcja bazuje na tętnie i tempie biegu.
  • Funkcje monitorujące sen: automatyczne monitorowanie snu i stanu regeneracji zapewniają m.in. Nightly Recharge i Sleep Plus Stages. Funkcje te mierzą czas i jakość snu, a także stopień regeneracji organizmu.
  • Sterowanie muzyką: użytkownicy mogą połączyć się z aplikacją muzyczną na swoim telefonie, aby nawigować po playliście i kontrolować głośność bezpośrednio na wyświetlaczu zegarka.
  • Funkcje smart: obecne i prognozowane warunki pogodowe, powiadomienia z telefonu oraz kompatybilność z aplikacjami biegowymi.
  • Ultradługi czas pracy na baterii: do 35 godzin treningu z włączonym GPS oraz pomiarem tętna z nadgarstka, do 100 godzin treningu w trybie oszczędzania energii oraz do 7 dni w trakcie standardowego użytkowania.

Ile kosztują nowe zegarki Polara? Polar Pacer Pro jest już dostępny na stronie producenta w cenie 1399 złotych. Z kolei Polar Pacer jest dostępny w przedsprzedaży w cenie 939 złotych.