Intel Meteor Lake
źródło: Cnet

Szykujcie się na podwyżkę cen kart graficznych i procesorów

Na świecie trwa globalny niedobór chipów, który wpływa na większość działów elektroniki użytkowej. Jak dobrze wiemy, ma to bezpośredni wpływ na dostępność kart graficznych, za które trzeba zapłacić niejednokrotnie 2-3 razy więcej. Najnowsze informacje, które trafiły do sieci mówią, że najwięksi producenci układów komputerowych, czyli NVIDIA, Intel oraz AMD, planują zwiększyć ceny swoich układów – CPU, jak i GPU.

Podwyżka cen kart graficznych i procesorów? Jeszcze w tym roku

Niedobór półprzewodników powoduje, że producenci są w stanie tworzyć o wiele mniej urządzeń, przez co ich ceny szybują w górę. Nie inaczej jest w przypadku półprzewodników i układów, które na nich bazują. Intel jest jedyną marką, która oferuje procesory w rozsądnych cenach, a ich dostępność można określić na bardzo dobrą.

Intel Core CPU
źródło: Intel

Inaczej się ma sprawa w przypadku CPU AMD, gdzie stosunkowo niedawno wydane tanie Ryzeny 3 3100 oraz 3 3300X totalnie wypadły z obiegu, a w przedziale cenowym 400-1100 złotyh niemalże nie można kupić procesora, a jak wiemy, to dość popularny segment. Z kartami graficznymi jest już zupełnie inaczej, bowiem zarówno propozycje NVIDII, jak i AMD kosztują krocie – przekraczają 200%, a często nawet 300% ceny katalogowej.

Portal mydrivers raportuje, że niektóre zewnętrzne fabryki TSMC podnoszą ceny za produkcję chipów. Naturalnie ma to przełożenie bezpośrednio na klientów tego producenta, w tym przypadku Intela, NVIDIĘ oraz AMD, którzy planują podnieść ceny swoich półprzewodników o nawet 20%. Jak już wcześniej zaznaczyłem, podwyżka cen wpłynie na rynek kart graficznych, a także procesorów.

Coraz to niższe procesy technologiczne są zauważalnie droższe w produkcji. Co więcej, kolejne propozycje Czerwonych będą miały na pokładzie chipy o jeszcze mniejszych tranzystorach – już teraz Radeon RX 6500 XT bazuje na 6 nm litografii, a nadchodzące procesory Ryzen 7000 mają być produkowane w 5 nm. Nie inaczej będzie w przypadku kart GeForce RTX 4000 o nazwie kodowej Ada Lovelace, mającej wykorzystywać 5 nm tranzystory.

AMD RADEON
źródło: AMD

Według ostatnich informacji NVIDIA już wydała miliardy dolarów na zaliczki, a całkowity koszt produkcji nowych GeForce ma sięgać aż 7 miliardów dolarów. Oznacza to, że karty graficzne będą jeszcze bardziej zaawansowane, ale będziemy musieli za nie słono zapłacić.