Intel CEO Pat Gelsinger
źródło: Intel

Intel twierdzi, że procesory Core są lepsze od układów AMD Ryzen

W październiku zadebiutowały pierwsze procesory Intela z serii Alder Lake (z dopiskiem K), które wprowadzają do segmentu desktop energooszczędne rdzenie. Na początku tego roku zostały wprowadzone zablokowane, jak i mobilne układy CPU 12. generacji. Producent opublikował podsumowanie ostatnich osiągnięć, w tym wyżej wspomnianych procesorów, które według Intela są o krok przed procesorami AMD Ryzen.

CEO Intela twierdzi, że Niebiescy są o krok przed AMD

Dyrektor generalny giganta technologicznego z Santa Clara, Pat Gelsinger, przygotował dla nas podsumowanie ostatnich osiągnięć firmy. W materiale skupił się na ostatniej z głośnych premier – rodzinie procesorów Alder Lake 12. generacji. Jak się okazuje, to dzięki CEO, który ponownie dołączył do szeregów Niebieskich, marka dokonała ogromnych postępów, pozwalających producentowi powrócić ponownie na szczyt. I jak na razie pozycja, którą gwarantują Alder Lake’i jest zbyt silna, aby jej zagrozić.

Intel Core CPU
źródło: Intel

Pat Gelsinger przedstawił swoje zdanie twierdząc, że 12. generacja procesorów Intel Core daje firmie realną możliwość powrotu do gry. Ostatnie lata odgrzewania kotletów spowodowało, że 4. generacja procesorów AMD Ryzen 5000 okazała się zdecydowanie wydajniejsza niż konkurencyjne układy Intela. Od premiery ostatniej serii Ryzenów Czerwoni nie wprowadzili nic nowego, a Niebiescy zdążyli wydać 2 generacje – 11. oraz 12.

Rodzina Alder Lake pozostaje zatem bezkonkurencyjna, pod względem wydajności, ceny, jak i dostępności. Obecnie bowiem nie kupimy budżetowego Ryzena, a segment średniopółkowy Intela jest pełen bardzo opłacalnych propozycji – szczególnie i5-12400F, który zapewnia większą wydajność niż Ryzen 5 5600X, a jest zdecydowanie tańszy – znajdziemy go w cenie poniżej tysiąca złotych.

Podobnie jest w segmentach wyżej, gdzie Core i7-12700K(F), a także Core i9-12900K(F) praktycznie niszczą wydajnościowo Ryzeny 7 5800X oraz 9 5950X w zadaniach profesjonalnych, a także grach komputerowych. Inaczej sprawa wygląda w kwestii procesorów serwerowych, a także platform HEDT, gdzie AMD pozostaje bezkonkurencyjne. Nowoczesne Threadrippery zapewniają zdecydowanie wyższą wydajność niż procesory z dopiskiem XE.

Czy mocna pozycja Intel Alder Lake może zostać zaburzona? AMD planuje w drugiej połowie br. wprowadzić Ryzeny 7000 oparte na architekturze Zen 4, jednak czy zaoferują wyższą wydajność, niż 12. generacja Niebieskich? Na odpowiedź będziemy musieli poczekać aż do premiery.