(fot. Apple)

Nowe MacBooki Pro jednak nie takie słabe. Są pierwsze wyniki testów wydajności

Apple na początku tego tygodnia przeprowadził większe odświeżenie oferty MacBooków. Ze sprzedaży wyleciało kilka modeli, a podstawowy wariant Pro wreszcie doczekał się nowszego wydania. Jak nowy, „tani” Pro wypada w testach wydajności? Okazuje się, że całkiem nieźle.

Na zmiany musieliśmy czekać dwa lata

Niektórzy wskazywali, że podstawowy wariant MacBooka Pro zniknie z oferty i zostanie zastąpiony przez dość zbliżonego MacBooka Air z 2018 roku. Laptop bowiem nie był odświeżany przy okazji wprowadzania zmian w droższych wersjach sprzętu z linii Pro. Pozostawał on w sprzedaży oferując specyfikację niezmienioną od 2017 roku.

Reklama

Firma Tima Cooka podjęła jednak decyzję o wprowadzeniu zmian w najtańszym MacBooku Pro. Tegoroczne wydanie, na wzór droższych modeli, otrzymało pasek Touch Bar, a także czytnik linii papilarnych Touch ID. Niestety, nie kupimy już nowego MacBooka Pro z bardziej klasycznymi przyciskami fizycznymi.

Odświeżenie objęło także zastosowany procesor. Zamiast dwurdzeniowego Intela Core i5 7 gen. o bazowym taktowaniu 2,3 GHz (3,6 GHz w Turbo) wprowadzony został nowszy, czterordzeniowy Core i5 należący do 8 gen. procesorów Intela. Ze względu na podstawowe taktowanie na poziomie 1,4 GHz w internecie pojawiły się opinie, że nowszy model jest po prostu słabszy. Co ciekawe, informacje te oparte zostały wyłącznie na cyferkach podawanych w specyfikacji procesora, a nie na testach wydajności.

MacBook Pro 2019 już po pierwszych testach

Jak wskazują wyniki z Geekbench, podstawowy model MacBooka Pro z 2019 roku osiąga 6,8% wzrost wydajności w operacjach na pojedynczym rdzeniu i aż o 83% lepsze osiągi w przypadku wielu rdzeni niż poprzednik z 2017 roku.

(fot. MacRumors)

Konkretnie, nowszy model zdobył 4639 punktów dla jednego rdzenia i 16665 dla wielu rdzeniu. Z kolei poprzednik zapewnia odpowiednio 4341 i 9084 punktów. Podobny rezultat w przypadku Pro z 2019 roku zgłasza Jonathan Morrison na swoim Twitterze. Przeprowadzony test w Geekbench zapewnił 4802 punktów dla jednego rdzenia i 17115 dla operacji wielordzeniowych.

Nowy MacBook Pro wyposażony jest w procesor Intel Core i5-8257U, który prawdopodobnie jest niestandardową, czyli przygotowaną specjalnie dla Apple, odmianą układu Core i5-8250U. Procesor ten należy do rodziny Coffee Lake i rozpędza się maksymalnie do 3,9 GHz.

Dla bardziej wymagających klientów przeznaczony jest czterordzeniowy Intel Core i7 o taktowaniu 1,7 GHz. Konfiguracja ta wykorzystuje Intela Core i7-8557U, który najpewniej oparty jest o układ Core i7-8550U i osiąga w trybie Turbo taktowanie na poziomie do 4,5 GHz. Apple oferuje jeszcze mocniejsze wydania MacBooków Pro, które niedawno również doczekały się odświeżenia.

źródło: MacRumors, Twitter