Nowe MacBooki Pro jednak nie takie słabe. Są pierwsze wyniki testów wydajności
(fot. Apple)

Nowe MacBooki Pro jednak nie takie słabe. Są pierwsze wyniki testów wydajności

Apple na początku tego tygodnia przeprowadził większe odświeżenie oferty MacBooków. Ze sprzedaży wyleciało kilka modeli, a podstawowy wariant Pro wreszcie doczekał się nowszego wydania. Jak nowy, „tani” Pro wypada w testach wydajności? Okazuje się, że całkiem nieźle.

Na zmiany musieliśmy czekać dwa lata

Niektórzy wskazywali, że podstawowy wariant MacBooka Pro zniknie z oferty i zostanie zastąpiony przez dość zbliżonego MacBooka Air z 2018 roku. Laptop bowiem nie był odświeżany przy okazji wprowadzania zmian w droższych wersjach sprzętu z linii Pro. Pozostawał on w sprzedaży oferując specyfikację niezmienioną od 2017 roku.

Firma Tima Cooka podjęła jednak decyzję o wprowadzeniu zmian w najtańszym MacBooku Pro. Tegoroczne wydanie, na wzór droższych modeli, otrzymało pasek Touch Bar, a także czytnik linii papilarnych Touch ID. Niestety, nie kupimy już nowego MacBooka Pro z bardziej klasycznymi przyciskami fizycznymi.

Odświeżenie objęło także zastosowany procesor. Zamiast dwurdzeniowego Intela Core i5 7 gen. o bazowym taktowaniu 2,3 GHz (3,6 GHz w Turbo) wprowadzony został nowszy, czterordzeniowy Core i5 należący do 8 gen. procesorów Intela. Ze względu na podstawowe taktowanie na poziomie 1,4 GHz w internecie pojawiły się opinie, że nowszy model jest po prostu słabszy. Co ciekawe, informacje te oparte zostały wyłącznie na cyferkach podawanych w specyfikacji procesora, a nie na testach wydajności.

MacBook Pro 2019 już po pierwszych testach

Jak wskazują wyniki z Geekbench, podstawowy model MacBooka Pro z 2019 roku osiąga 6,8% wzrost wydajności w operacjach na pojedynczym rdzeniu i aż o 83% lepsze osiągi w przypadku wielu rdzeni niż poprzednik z 2017 roku.

Nowe MacBooki Pro jednak nie takie słabe. Są pierwsze wyniki testów wydajności
(fot. MacRumors)

Konkretnie, nowszy model zdobył 4639 punktów dla jednego rdzenia i 16665 dla wielu rdzeniu. Z kolei poprzednik zapewnia odpowiednio 4341 i 9084 punktów. Podobny rezultat w przypadku Pro z 2019 roku zgłasza Jonathan Morrison na swoim Twitterze. Przeprowadzony test w Geekbench zapewnił 4802 punktów dla jednego rdzenia i 17115 dla operacji wielordzeniowych.

Nowy MacBook Pro wyposażony jest w procesor Intel Core i5-8257U, który prawdopodobnie jest niestandardową, czyli przygotowaną specjalnie dla Apple, odmianą układu Core i5-8250U. Procesor ten należy do rodziny Coffee Lake i rozpędza się maksymalnie do 3,9 GHz.

Dla bardziej wymagających klientów przeznaczony jest czterordzeniowy Intel Core i7 o taktowaniu 1,7 GHz. Konfiguracja ta wykorzystuje Intela Core i7-8557U, który najpewniej oparty jest o układ Core i7-8550U i osiąga w trybie Turbo taktowanie na poziomie do 4,5 GHz. Apple oferuje jeszcze mocniejsze wydania MacBooków Pro, które niedawno również doczekały się odświeżenia.

źródło: MacRumors, Twitter