Plus wraz z Cyfrowym Polsatem już od ponad półtora roku są „5G-Super Ready”

fot. Pixabay

Prowadzona przez Play kampania promująca „sieć 5G Ready” wywołuje niemałe emocje. Operatorowi najbardziej obrywa się od Orange, ale tym razem to inny konkurent postanowił dać „przyjacielski prztyczek” w nos Fioletowemu. Plus zasugerował bowiem, że wraz z Cyfrowym Polsatem już od ponad półtora roku są „5G-Super Ready”.

Sieć 5G Ready nie ma nic wspólnego z siecią 5G, oprócz jednoznacznie kojarzącej się nazwy. W rzeczywistości wciąż jest to bowiem sieć 4G, tylko wsparta dodatkowymi rozwiązaniami, które przyspieszają jej działanie i zwiększają pojemność. Z tego powodu powinno się ją nazywać LTE-Advanced i właśnie takiego określenia od dłuższego czasu używa w komunikacji marketingowej Plus.

Grupa Cyfrowy Polsat, której częścią jest Polkomtel (operator sieci Plus) posiada i wykorzystuje częstotliwości z zakresu 900 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz i 2600 MHz oraz agregację pasma z tych zasobów. Ta ostatnia w połączeniu z zastosowaniem modulacji 256 QAM i MIMO4x4 pozwala zaoferować klientom coraz lepszą jakość świadczonych usług – w niektórych regionach Polski możliwe jest już pobieranie danych z prędkością nawet 600 Mbit/s.

Szybko, szybciej, mega szybko – Plus rozpędził LTE Plus Advanced do ponad 600 Mbit/s

To właśnie jest LTE-Advanced, nazywane przez Play „siecią 5G Ready”. Grupa Cyfrowy Polsat wdraża i rozwija je od października 2017 roku, co oznacza, że już od ponad półtora roku Plus wraz z Cyfrowym Polsatem są „5G-Super Ready”. Oczywiście to tylko taki „przyjacielski prztyczek” w nos fioletowego konkurenta, Zielony nie miał na celu wykorzystać tego do promocji swojej sieci, nawet jeśli brzmi to brutalnie prawdziwie.

Jak podaje Polkomtel, obecnie w zasięgu sieci LTE-Advanced jest już ponad 73% mieszkańców Polski, a LTE aż 99%. Operator przy okazji podzielił się także statystykami za 2018 rok. Według nich, przez 12 miesięcy ubiegłego roku klienci Plusa i Cyfrowego Polsatu przetransferowali 965 PB danych, czyli o 28% więcej niż w 2017 roku. A gdy doliczyć do tego jeszcze ruch w roamingu i w obrębie operatorów MVNO (wirtualnych, którzy korzystają z infrastruktury Zielonego), wówczas liczba ta zwiększy się do ponad 1 EB (1 eksabajt to miliard gigabajtów)!

Źródło: informacja prasowa

Exit mobile version