fot. Pixabay

Plus wraz z Cyfrowym Polsatem już od ponad półtora roku są „5G-Super Ready”

Prowadzona przez Play kampania promująca „sieć 5G Ready” wywołuje niemałe emocje. Operatorowi najbardziej obrywa się od Orange, ale tym razem to inny konkurent postanowił dać „przyjacielski prztyczek” w nos Fioletowemu. Plus zasugerował bowiem, że wraz z Cyfrowym Polsatem już od ponad półtora roku są „5G-Super Ready”.

Sieć 5G Ready nie ma nic wspólnego z siecią 5G, oprócz jednoznacznie kojarzącej się nazwy. W rzeczywistości wciąż jest to bowiem sieć 4G, tylko wsparta dodatkowymi rozwiązaniami, które przyspieszają jej działanie i zwiększają pojemność. Z tego powodu powinno się ją nazywać LTE-Advanced i właśnie takiego określenia od dłuższego czasu używa w komunikacji marketingowej Plus.

Grupa Cyfrowy Polsat, której częścią jest Polkomtel (operator sieci Plus) posiada i wykorzystuje częstotliwości z zakresu 900 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz i 2600 MHz oraz agregację pasma z tych zasobów. Ta ostatnia w połączeniu z zastosowaniem modulacji 256 QAM i MIMO4x4 pozwala zaoferować klientom coraz lepszą jakość świadczonych usług – w niektórych regionach Polski możliwe jest już pobieranie danych z prędkością nawet 600 Mbit/s.

Szybko, szybciej, mega szybko – Plus rozpędził LTE Plus Advanced do ponad 600 Mbit/s

To właśnie jest LTE-Advanced, nazywane przez Play „siecią 5G Ready”. Grupa Cyfrowy Polsat wdraża i rozwija je od października 2017 roku, co oznacza, że już od ponad półtora roku Plus wraz z Cyfrowym Polsatem są „5G-Super Ready”. Oczywiście to tylko taki „przyjacielski prztyczek” w nos fioletowego konkurenta, Zielony nie miał na celu wykorzystać tego do promocji swojej sieci, nawet jeśli brzmi to brutalnie prawdziwie.

Jak podaje Polkomtel, obecnie w zasięgu sieci LTE-Advanced jest już ponad 73% mieszkańców Polski, a LTE aż 99%. Operator przy okazji podzielił się także statystykami za 2018 rok. Według nich, przez 12 miesięcy ubiegłego roku klienci Plusa i Cyfrowego Polsatu przetransferowali 965 PB danych, czyli o 28% więcej niż w 2017 roku. A gdy doliczyć do tego jeszcze ruch w roamingu i w obrębie operatorów MVNO (wirtualnych, którzy korzystają z infrastruktury Zielonego), wówczas liczba ta zwiększy się do ponad 1 EB (1 eksabajt to miliard gigabajtów)!

Źródło: informacja prasowa