(fot. pexels.com)

Grzebanie w kodzie PlayStation 4 może się opłacić. Sony zapłaci za znalezione błędy

Japończycy ogłosili uruchomienie oficjalnego programu wypłacania nagród za wady programowe znalezione w konsoli PlayStation 4 i usłudze PlayStation Network.

Wysoka popularność PlayStation 4 to wyzwanie dla inżynierów Sony

Obecną generację konsol, w pojedynku między Xboksem a PlayStation, zdecydowanie wygrało Sony. Urządzenie trafiło do setek milionów graczy. Owszem, to jak najbardziej świetna wiadomość dla japońskiego producenta, jak i twórców ekskluzywnych gier, ale może wiązać się z ewentualnymi problemami.

Duża popularność przekłada się bowiem na większe zainteresowanie ze strony cyberprzestępców. W końcu, jeśli uda im się znaleźć lukę w zabezpieczeniach, to mogą przeprowadzić skuteczny atak na ogromną bazę użytkowników. W związku z tym, zespół rozwijający oprogramowanie konsoli musi wkładać sporo pracy, aby wyłapać błędy i zadbać o wysoki poziom bezpieczeństwa.

PlayStation Bug Bounty to program nagród za błędy odkryte w PlayStation 4 i PlayStation Network. (fot. Sony)

Sony, aby przyspieszyć proces odkrywania luk w oprogramowaniu, zdecydowało się sięgnąć po pomoc zewnętrznych badaczy. W celu zachęcenia ich do pracy, firma ogłosiła, że będzie płacić za znalezione podatności. Taki ruch powinien wpłynąć na ogólną jakość oprogramowania, co jak najbardziej jest dobrą wiadomością dla graczy.

Sony zapłaci nawet 50 tysięcy dolarów

Japońska firma już wcześniej prowadziła program nagród pieniężnych, ale uczestniczyli w nim tylko wybrani specjaliści ds. bezpieczeństwa. W jego ramach Sony wypłaciło już badaczom ponad 170 tysięcy dolarów, a średnia nagroda wynosiła około 400 dolarów. Natomiast teraz, do PlayStation Bug Bounty może przystąpić każdy specjalista o odpowiednich umiejętnościach.

Nagrody będą wypłacane za błędy znalezione w PlayStation 4, które działa pod kontrolą najnowszego oprogramowania, zarówno w wersji stabilnej, jak i beta. Ponadto, nagrody zostaną przyznane za odkrycie podatności w usługach dostępnych w ramach PlayStation Network. Firma zaznacza, że pod uwagę nie są brane ataki DDoS i wykorzystujące socjotechnikę.

Ile będzie można zarobić za zgłoszenie błędów? Za krytyczne luki odkryte w PlayStation 4, Sony zapłaci nawet do 50 tys. dolarów. Z kolei cennik w przypadku PlayStation Network to 100-3000 dolarów, aczkolwiek kwota może wzrosnąć, jeśli podatność będzie naprawdę poważna. Oczywiście w przyszłości do programu zostanie również włączone PlayStation 5.