Sony PlayStation 3

Sony powoli kończy wsparcie dla PlayStation 3 i Vita. Konsole utracą dostęp do PS Store

Kiedyś ten moment musiał nadejść. Pierwsze źródła donoszą o tym, że Sony może wkrótce zamknąć dostęp do PlayStation Store dla starszych konsol. Ostatnich zakupów będziemy prawdopodobnie mogli dokonać w okresie wakacyjnym.

Reklama

Koniec zakupów na oryginalnym PlayStation Network

2 lipca oraz 27 sierpnia 2021 – w tych dniach według portalu The Gamer mają zostać zamknięte dostępy do PlayStation Network (i sklepu PS Store) kolejno dla PlayStation 3 oraz PlayStation Vita. Oznacza to, że po tych dniach zakup, a także pobranie jakiejkolwiek cyfrowej zawartości dla tych platform, nie będzie możliwy. Jeżeli gracze nie pobiorą zakupionych wcześniej gier przed wyłączeniem sklepu, pozostaną oni ograniczeni do ich fizycznych wydań. A przypomnijmy – wiele gier niezależnych, które utknęły na tych platformach, nie miało takich wydań w ogóle.

Czas najwyższy?

Patrząc na to, że oryginalne PlayStation Network zadebiutowało pod koniec 2006 roku, to i tak wynik 15 lat działalności można uznać za rekordowy. Jako niepokojący sygnał można już było odebrać brak jakichkolwiek wyprzedaży na platformach PS3 i PS Vita od końcówki 2018 roku. Mając na uwadze niedawny przykład gry Driveclub, trudno powiedzieć, czy będziemy mogli w ogóle liczyć na ostatnie promocje, jeśli Sony rzeczywiście zdecyduje się na ten krok. 

Jeżeli doniesienia są prawdziwe, na zakupy mamy jeszcze chwilę czasu

Ciemna strona cyfry

Wbrew pozorom, całkiem sporo graczy dalej korzysta z konsol siódmej generacji. Zarówno w sklepach z grami dla PlayStation 3 jak i PlayStation Vita, ciągle znajduje się wiele pozycji, których nie można kupić legalnie nigdzie indziej. Czy wyłączenie PlayStation Network na tych platformach popchnie użytkowników do przerobienia swoich konsol? Wszak potencjalna utrata dostępu do cyfrowych dóbr mogłaby nadszarpnąć zaufanie graczy do firmy. Obawiam się jednak, że na odwrót od cyfrowej dystrybucji, może już być za późno.