(fot. Google)

Użytkownicy sklepu Google Play w Rosji nie będą mogli kupować aplikacji i gier

Klienci Google w Rosji wkrótce stracą możliwość kupowania aplikacji w sklepie Google Play oraz płacenia za treści w YouTube. Jakiekolwiek płatności na tych platformach zostaną wstrzymane.

Wstrzymanie płatności w Google Play w Rosji

Google postanowiło uprzedzić programistów, którzy umieścili swoje produkty w sklepie Google Play w Rosji, że płatności za ich aplikacje nie będą przekazywane. Firma nie podjęła tej decyzji ze względów moralnych, a – jak precyzuje się w komunikacie – przeszkodą jest „zakłócenie systemu płatniczego”.

Wspomniane zakłócenia dotyczą zapewne ograniczeń, które zostały nałożone na Rosję w ostatnich dniach. Visa i Mastercard zawieszają swoje operacje na terenie tego kraju, a tradycyjne przelewy i przetwarzanie płatności może być utrudnione.

Ograniczenia nie będą dotyczyć aplikacji darmowych lub tych, które użytkownicy zakupili wcześniej. Takie produkty wciąż będą działać.

YouTube opublikował podobne oświadczenie, dotyczące typowo własnych usług. Ban na zarabianie na filmach w Rosji dotyczy możliwości wykupywania YouTube Premium przez użytkowników i wspierania kanałów finansowo, a także opcji superczatu i prowadzenia sprzedaży merchu przez twórców. Kanały YouTube w Rosji nadal jednak będą mogły publikować filmy oraz zarabiać na nich z pomocą widzów z innych krajów.

Obecnie nie jest jasne, jak długo powyższe ograniczenia będą się utrzymywać. Rząd Władimira Putina ani myśli wstrzymać działań wojennych w Ukrainie, więc należy się spodziewać, że to dopiero początek problemów, jakie zgotował on wszystkim użytkownikom usług Google w Rosji. Z pewnością możemy oczekiwać podobnych komunikatów w nadchodzących dniach.