nawigacja TomTom GO
Nawigacja TomTom GO (źródło: TomTom)

Huawei udostępnia nawigację TomTom GO dla smartfonów z HMS

Sytuacja zmusiła Huawei do szybkiej rozbudowy własnych usług mobilnych, których jedną z najważniejszych elementów jest sklep z aplikacjami AppGallery. Producent udostępnił w nim nawigację TomTom GO – jest ona dostępna także (a może przede wszystkim?) dla smartfonów i tabletów bazujących na Huawei Mobile Services.

Kiedyś Huawei nie musiał martwić się o oprogramowanie

Przez lata Huawei wykorzystywał system operacyjny Android z usługami mobilnymi Google (GMS), dzięki czemu posiadacze jego smartfonów i tabletów mogli pobierać aplikacje ze Sklepu Google Play i korzystać z popularnych wśród użytkowników na całym świecie usług Google, jak YouTube, Gmail i Google Pay.

Sytuacja diametralnie się zmieniła w maju zeszłego roku, kiedy to Stany Zjednoczone wpisały Huawei i wiele jego spółek zależnych na listę podmiotów, przez co producent stracił możliwość instalowania na swoich smartfonach aplikacji i usług Google.

Mniejszy producent po takim ciosie pewnie by się nie podniósł i zwinął manatki, lecz Huawei dysponuje wystarczającymi środkami i siłą roboczą, aby znaleźć wyjście z tej niekorzystnej sytuacji. Firma intensywnie zaczęła więc rozwijać własne usługi mobilne (HMS) i sklep z aplikacjami AppGallery.

Teraz do (już i tak bogatej) biblioteki dołącza nawigacja TomTom GO. Można powiedzieć „w końcu”, bowiem nieoficjalnie mówiło się o tym już w styczniu 2020 roku.

Nawigacja TomTom GO udostępniona w AppGallery dla smartfonów i tabletów z HMS

Jak informuje Huawei, aplikację TomTom GO można już pobierać ze sklepu AppGallery. Co bardzo istotne, została ona zintegrowana z HMS, więc jest dostępna także dla posiadaczy smartfonów i tabletów marki bazujących na Huawei Mobile Services (a w Polsce pojawia się ich coraz więcej). Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby pobrali ją również właściciele urządzeń opartych na Google Mobile Services (też będzie z powodzeniem działać).

nawigacja TomTom GO Huawei AppGallery
Aplikacja TomTom GO (źródło: AppGallery)

Mapy w aplikacji TomTom GO są aktualizowane w cotygodniowym trybie, a do tego użytkownicy mogą pobierać szczegółowe mapy 3D i przechowywać je w pamięci smartfona, dzięki czemu można korzystać z nich również w trybie offline. Ponadto program oddaje do dyspozycji m.in. asystenta pasa ruchu, monitorowanie ruchu drogowego i ostrzeżenia o fotoradarach.

Aplikacja TomTom GO oferuje 30-dniową, bezpłatną wersję próbną. Po jej wygaśnięciu użytkownicy mogą wykupić roczną subskrypcję za 12,99 euro, półroczną za 8,99 euro lub miesięczną za 1,99 euro.

Na koniec warto jeszcze dodać, że w sklepie AppGallery znajdują się również inne aplikacje do nawigacji: AutoMapa, Yanosik i MAPS.ME (wszystkie trzy są zintegrowane z HMS).

Huawei podaje też, że w AppGallery znajduje się już 1000 polskich aplikacji, natomiast w ujęciu globalnym dostępnych jest 35 tysięcy programów, z których korzysta ponad 390 mln aktywnych użytkowników na całym świecie.